Hesensko-Darmstadtsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hesensko-darmstadtské lankrabství
Landgrafschaft Hessen-Darmstadt
 Hesenské lankrabství
 Vestfálské vévodství
 Přední Rakousy
15671806 Hesenské velkovévodství 
Hesensko-Hombursko 
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Hesensko-Darmstadtsko (světle hnědá)
obyvatelstvo
národnostní složení:
hesenská němčina
státní útvar
Svatá říše římskáSvatá říše římská Svatá říše římská
vznik:
1567 – vytvořeno
zánik:
1806 – povýšeno na velkovévodství
1945
státní útvary a území
předcházející:
Hesenské lankrabství Hesenské lankrabství
Vestfálské vévodství Vestfálské vévodství
Přední Rakousy Přední Rakousy
následující:
Hesenské velkovévodství Hesenské velkovévodství
Hesensko-Hombursko Hesensko-Hombursko

Hesensko-Darmstadtsko (německy Hessen-Darmstadt) byl německý stát, který existoval od roku 1567 do roku 1945. Původně se jednalo o lankrabství, v letech 18061918 o velkovévodství. Vzniklo roku 1567 rozdělením Hesenského lankrabství mezi syny lankraběte Filipa I., tzv. Horní Hesensko neboli Hesensko-Darmstadtsko získal nejmladší syn Jiří I. V roce 1806 bylo Napoleonem povýšeno na velkovévodství, jež se roku 1871 stalo spolkovým státem Německého císařství. Roku 1918 odstoupil poslední velkovévoda a Hesensko-Darmastadtsko se stalo republikou jako Lidový stát Hesensko, jenž byl nadále spolkovou zemí Výmarské republiky. Metropolí bylo město Darmstadt.

Historický přehled[editovat | editovat zdroj]

Hesensko-Darmstadtsko vzniklo v roce 1567, kdy bylo po smrti hesenského lankraběte Filipa I. rozděleno Hesenské lankrabství mezi jeho čtyři syny a nejmladší Jiří I. získal jižní část jako lankrabství Hesensko-Darmstadtsko (nebo Hessen-Darmstadt).

Lankrabství Hesensko-Kasselsko se rozšířilo v roce 1604, kdy Mořic, lankrabě Hesenska-Kasselska, zdědil Lankrabství Hesensko-Marburg od svého bezdětného strýce, Ludvíka IV. (1537-1604). To se však nelíbilo lankraběti Hesenska-Darmstadtska, spor navíc umocňovalo to, že v Hesensku-Kasselsku byli obyvatelé vyznáním kalvinisté, ale v Hesensku-Darmstandsku luteráni.

Díky reorganizaci německých států a německé mediatisaci roku 1806 bylo lankrabství Hesensko-Darmstandsko povýšeno na velkovévodství a lankrabě Ludvík X. byl povýšen na velkovévodu a stal se Ludvíkem I. Od té doby až do zániku je Hesensko-Darmstadtsko známé jako velkovévodství Hesenské, i když bylo stále obvykle označováno jako Hesensko-Darmstadtsko. Severněji ležící Hesensko-Kasselsko povýšil Napoleon v roce 1803 na říšské kurfiřtství. V roce 1815 se Hesensko-Darmstadtsko stalo nezávislým členem Německého spolku.

V prusko-rakouské válce bylo Hesensko-Darmstadtsko (stejně jako Hesensko-Kasselsko) spojencem Rakouska. Po rakouské prohře v této válce muselo Prusku podstoupit některá okrajová území.[1]

Jako Hesensko-Darmstadtsko bývá označováno i velkovévodství Hesenské (a Porýnské) a jeho nástupce Lidový stát Hesensko.

Seznam lankrabat Hesenska-Darmstadtska[editovat | editovat zdroj]

Moderní Hesensko[editovat | editovat zdroj]

Po druhé světové válce bylo Hesensko jako spolková země obnoveno v historicky největším rozsahu 19. září 1945 jako země Velké Hesensko (německy Großhessen), sloučením většiny území bývalého Lidového státu Hesenska (bez území jeho provincie Rýnské Hesensko), většinou území bývalé pruské provincie Hesenska-Nasavska (asi polovina bývalého Nasavského vévodství, bývalé svobodné říšské město Frankfurt nad Mohanem, část lankrabství Hesensko-Homburska,Kurfiřtství Hesenského (Hesensko-Kaselsko) bez jeho bývalých okresů Panství Šmalkaldského a Hrabství Schaumburgu) a většinou území bývalého Svobodného státu Waldecku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hessen-Darmstadt na anglické Wikipedii.

  1. Dějiny Německa - Helmut Müller, Karlem Friedrichem Kriegerem, Hannou Vollrath, redakce Meyers Lexikon; Nakladatelství Lidové noviny, 2004, edice: Dějiny států, ISBN 80-7106-188-3

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MÜLLER, Helmut; KRIEGER, Karl Friedrich; VOLLRATH, Hanna, a kol. Dějiny Německa. 2. dopl. vyd. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2004. 609 s. ISBN 80-7106-712-1. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]