Adelheid Habsbursko-Lotrinská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adelheid Habsbursko-Lotrinská
Úplné jménoAdelheid Maria Josepha Sixta Antonia Roberta Ottonia Zita Charlotte Luise Immakulata Pia Theresia Beatrix Franziska Isabella Henriette Maximiliana Genoveva Ignatia Marcus d'Aviano
Narození3. ledna 1914
Zámek Hetzendorf, Meidling, Vídeň, Rakousko-Uhersko
Úmrtí2. října 1971 (57 let)
Pöcking, Bavorsko, Západní Německo
DynastieHabsburko-Lotrinští
OtecKarel I.
MatkaZita Bourbonsko-Parmská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adelheid Habsbursko-Lotrinská (německy: Adelheid Maria Josepha Sixta Antonia Roberta Ottonia Zita Charlotte Luise Immakulata Pia Theresia Beatrix Franziska Isabelle Henriette Maximiliana Genoveva Ignatia Marcus d’Aviano von Österreich; 3. ledna 1914, Zámek Hetzendorf3. října 1971, Pöcking, Bavorsko) byla rakouská arcivévodkyně, dcera posledního rakouského císaře Karla I.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Byla druhým potomkem císaře Karla I. a princezny Zity Bourbonsko-Parmské. Měla pět bratrů a dvě sestry. Starší bratr Ota se stal po otcově smrti hlavou Habsbursko-Lotrinské dynastie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ve čtyřech letech byla nucena s rodiči opustit Rakousko, její výchova i přesto probíhala v rakouském duchu. Domluvila se německy, maďarský, česky i chorvatsky. V Bruselu vychodila gymnázium a v Lovani absolvovala vysokou školu zaměřenou na politické a hospodářské vědy, které dokončila doktorátem. Roku 1935 se vrátila do Rakouska, kde podporovala svého bratra při restauraci trůnu. V roce 1938 však musela uprchnout před nacionálními socialisty ze země.

Krátce žila v Maďarsku, Belgii a Portugalsku a v Kanadě. V USA žila v New Yorku, kde byla nejprve pečovatelkou a poté učila na Fordhamské univerzitě sociologii. Od roku 1945 žila opět v Evropě a živila se novinařinou. Spolupracovala také s bratrem Otou. Po roce 1961 navštěvovala Rakousko velmi často. Zemřela svobodná roku 1971 a pohřbena byla ve městě Tulfes ležícím v okrese Innsbruck-venkov.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]