Klášter Muri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klášter Muri
Kloster Muri
Klášter Muri
Stát ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Kraj kanton Aargau
Místo Muri,
Souřadnice
Řád Benediktini
Založení 1032
Zrušení 1785
Mateřský klášter klášter Einsiedeln
Znak Muri-district-blason.png
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Klášter Muri je benediktinský klášter ve švýcarském kantonu Aargau založený roku 1027.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Čelní pohled na klášterní kostel

Zakladateli kláštera byl Radbot Habsburský s manželkou Idou Lotrinskou a prvotní konvent byl povolán z kláštera Einsiedeln roku 1032. Klášterní kostel a poklady v podobě knih a historických dokumentů poničily požáry a drancování roku 1300 a v letech 1443–1445.[1]

Zachovala se tzv. Acta Murensia, důležitá kronika z roku 1160 v níž je zapsána genealogie zakladatelského rodu Habsburků. Habsburský rod tedy údajně pochází od Guntrama zv. Bohatý, který žil zřejmě ve druhé polovině 10. století.[2]

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Z původní románské podoby opatství se zachoval kostel s transeptem a krypta. V kostelní budově je bohatá fresková výzdoba a vitráže. Ostatní budovy jsou převážně barokní.

Loretánské kapli jsou uložena srdce některých členů habsburské a habsbursko-lotrinské dynastie, např. posledního rakouského císaře Karla I. a jeho ženy Zity Bourbonsko-Parmské a v rodové hrobce pod kaplí byli pohřbeni další příslušníci rodu, mezi nimi synové posledního císařsko-královského páru Robert, Felix a Rudolf.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.hls-dhs-dss.ch
  2. KRIEGER, Karl-Friedrich. Habsburkové ve středověku. Od Rudolfa I. (1218-1291) do Fridricha III. (1415-1493). Praha: Argo, 2003. ISBN 80-7203-453-7. S. 17. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]