Rudolf IV. Habsburský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rudolf IV. Habsburský
Rudolf IV.jpg
Narození 1. listopadu 1339
Vídeň
Úmrtí 27. července 1365 (ve věku 25 let)
Milán
Příčina úmrtí mor
Místo pohřbení Vévodská hrobka
Manžel(ka) Kateřina Lucemburská (1353–1365)
Rodiče Albrecht II. Moudrý a Johana z Pfirtu
Příbuzní Markéta Habsburská, Albrecht III. Habsburský, Leopold III. Habsburský a Fridrich III. Habsburský (sourozenci)
Karel IV. (tchán)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudolf IV. Habsburský (1. listopadu 133927. červenec 1365 Milán) byl rakouský a korutanský vévoda a hrabě tyrolský z dynastie habsburské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rudolf byl prvním synem vévody Albrechta II. a Johany z Pfirtu, narodil se jako první dítě po patnáctiletém manželském soužití rodičů, což bylo patřičně oslaveno, neboť jeho příchod na svět znamenal rovněž vyvrácení fámy o otcově impotenci. Jako pětiletý byl 1344 zasnouben s Kateřinou, dcerou Karla IV. Zasnoubení obě strany potvrdily 1348, ale teprve po dosažení Rudolfovy fyzické zletilosti se o Velikonocích 1353 konala v Praze svatba.

Po otcově smrti roku 1358 převzal vládu v habsburských zemích a od jejího počátku dával najevo, že hodlá vlastní rod mocensky povznést. Neváhal se přitom uchýlit k použití listinných fals, zhotovených v letech 1358/59. Jejich prostřednictvím hodlal rozšířit své pravomoci a výsady na úkor císaře Svaté říše římské. Soubor privilegií, vydaných samotným Caesarem a Neronem, však Karla IV. nepřesvědčil o oprávněnosti Rudolfových nároků. Aliance, kterou uzavřel s polským králem Kazimírem III. Velikým a uherským králem Ludvíkem I. Velikým, byla sice namířena proti Karlu IV., nicméně ten ji roku 1364 zmařil sjednáním smlouvy o vzájemném nástupnictví mezi Lucemburky a Habsburky v případě úplného vymření jedné z dynastií.

Roku 1363 přiměl Rudolf tyrolskou hraběnku Markétu Maultasch, dceru někdejšího českého krále Jindřicha Korutanského, aby Habsburkům postoupila Tyroly. Následný spor s Wittelsbachy o toto území přerušilo roku 1364 uzavřené příměří. Celé Rudolfovo počínání charakterizuje snaha, ba přímo posedlost vyrovnat se Karlovi IV. Projevilo se to např. roku 1359 v zahájení přestavby monumentálně pojaté katedrály svatého Štěpána ve Vídni, roku 1365 v zřízení vídeňské univerzity i v záměru vybudovat ucelený komplex habsburských držav, které by sahaly od horního Rýna až k uherské hranici.

Vévoda Rudolf zemřel v mladém věku, nestačil zplodit žádné potomky. Vdova Kateřina se sice znovu provdala, ale byla pohřbena vedle svého muže ve Vévodské hrobce v dómu sv. Štěpána ve Vídni.[1]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.genealogie-mittelalter.de. www.genealogie-mittelalter.de [online]. [cit. 2009-12-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-25. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Albrecht II.
Znak z doby nástupu Rakouský a štýrský vévoda
13581365
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Albrecht III.
Předchůdce:
Albrecht II.
Znak z doby nástupu Korutanský vévoda
Rudolf II.
13581365, do roku 1362 s Fridrichem I.
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Albrecht III.
Předchůdce:
Markéta I.
Menhard III.
Znak z doby nástupu Tyrolský hrabě
Rudolf
13631365
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Leopold I.
Předchůdce:
Znak z doby nástupu Kraňský vévoda
13641365
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Albrecht I.
Leopold