Rudolf IV. Habsburský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rudolf IV. Habsburský
Narození 1. listopadu 1339
Vídeň
Úmrtí 1. listopadu 1365 (ve věku 26 let)
Milán
Místo odpočinku Vévodská hrobka
Manžel(ka) Kateřina Lucemburská
Rodiče Albrecht II. Moudrý a Johana z Pfirtu
Příbuzní Markéta Habsburská, Albrecht III. Habsburský, Leopold III. Habsburský a Fridrich III. Habsburský (1347–1362)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudolf IV. Habsburský (1. listopadu 133927. červenec 1365 Milán) byl rakouský a korutanský vévoda a hrabě tyrolský z dynastie habsburské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rudolf byl prvním synem vévody Albrechta II. a Johany z Pfirtu, narodil se jako první dítě po patnáctiletém manželském soužití rodičů, což bylo patřičně oslaveno, neboť jeho příchod na svět znamenal rovněž vyvrácení fámy o otcově impotenci. Jako pětiletý byl 1344 zasnouben s Kateřinou, dcerou Karla IV. Zasnoubení obě strany potvrdily 1348, ale teprve po dosažení Rudolfovy fyzické zletilosti se o Velikonocích 1353 konala v Praze svatba.

Po otcově smrti roku 1358 převzal vládu v habsburských zemích a od jejího počátku dával najevo, že hodlá vlastní rod mocensky povznést. Neváhal se přitom uchýlit k použití listinných fals, zhotovených v letech 1358/59. Jejich prostřednictvím hodlal rozšířit své pravomoci a výsady na úkor císaře Svaté říše římské. Soubor privilegií, vydaných samotným Caesarem a Neronem, však Karla IV. nepřesvědčil o oprávněnosti Rudolfových nároků. Aliance, kterou uzavřel s polským králem Kazimírem III. Velikým a uherským králem Ludvíkem I. Velikým, byla sice namířena proti Karlu IV., nicméně ten ji roku 1364 zmařil sjednáním smlouvy o vzájemném nástupnictví mezi Lucemburky a Habsburky v případě úplného vymření jedné z dynastií.

Roku 1363 přiměl Rudolf tyrolskou hraběnku Markétu Maultasch, dceru někdejšího českého krále Jindřicha Korutanského, aby Habsburkům postoupila Tyroly. Následný spor s Wittelsbachy o toto území přerušilo roku 1364 uzavřené příměří. Celé Rudolfovo počínání charakterizuje snaha, ba přímo posedlost vyrovnat se Karlovi IV. Projevilo se to např. roku 1359 v zahájení přestavby monumentálně pojaté katedrály svatého Štěpána ve Vídni, roku 1365 v zřízení vídeňské univerzity i v záměru vybudovat ucelený komplex habsburských držav, které by sahaly od horního Rýna až k uherské hranici.

Vévoda Rudolf zemřel v mladém věku, nestačil zplodit žádné potomky. Vdova Kateřina se sice znovu provdala, ale byla pohřbena vedle svého muže ve Vévodské hrobce v dómu sv. Štěpána ve Vídni.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.genealogie-mittelalter.de

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Albrecht II.
Znak z doby nástupu Rakouský a štýrský vévoda
13581365
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Albrecht III.
Předchůdce:
Albrecht II.
Znak z doby nástupu Korutanský vévoda
Rudolf II.
13581365, do roku 1362 s Fridrichem I.
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Albrecht III.
Předchůdce:
Markéta I.
Menhard III.
Znak z doby nástupu Tyrolský hrabě
Rudolf
13631365
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Leopold I.
Předchůdce:
Znak z doby nástupu Kraňský vévoda
13641365
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Albrecht I.
Leopold