Komárno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o slovenském městě. O obci v na Kroměřížsku pojednává článek Komárno (okres Kroměříž).
Komárno
Budova radnice na Klapkově náměstí
Komárno – znak
znak
Komárno – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 110 m n. m.
Stát Slovensko Slovensko
kraj Nitranský
okres Komárno
tradiční region Podunajsko
Komárno
Komárno
Komárno, Slovensko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 103,17[1] km²
Počet obyvatel 34 561 (31.12.2013[2])
Hustota zalidnění 334,99 obyv./km²
Správa
Status město
Starosta László Stubendek
Oficiální web www.komarno.sk
Email primator@komarno.sk
Adresa obecního úřadu Mestský úrad Komárno
Nám. Gen. Klapku 1
945 01 Komárno
Telefonní předvolba 035
PSČ 945 01
Označení vozidel KN
NUTS 501206
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Komárno (maďarsky Komárom nebo také Révkomárom na odlišení od města se stejným názvem v Maďarsku, německy Komorn) je město na Slovensku, na jihu země, u maďarské hranice, v Nitranském kraji. Slovenská národní řeka Váh zde ústí do Dunaje. V roce 2013 zde žilo 34 561 obyvatel.[2]

Název[editovat | editovat zdroj]

Podle sporných dokladů o historii osídlení města Komárna se roku 1075 připomíná název Camarum. Další dokumenty zmiňují toto osídlení jako Kamarn(iensis), Komarn(iense) – 1218, Kamarum – 1266, Camarum – 1268, Kamar – 1283 atp. Vila Camarun byla jedna z 23 osad, které patřily pod správu Komárenského hradu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na strategickém místě, kde se Váh vlévá do Dunaje, existovalo souvislé osídlení, které bylo pod uherskou vládou již v 10. století. V 15. století se zde narodil Ladislav Pohrobek. Později zde byla vystavěna pevnost, která je doložena již v 16. století. Ta byla jedna z nejvýznamnějších v celém tehdejším Uhersku; nebyla nikdy dobyta silou a patřila k významným bodům vojenského odporu proti postupujícím vojskům Osmanské říše. V 17. století byla hned vedle původní postavena nová, další pevnost.

Město bylo čistě maďarské až do roku 1918. Ačkoliv vyhlášením Československa se stalo [zdroj?] součástí nové země Slovenské, Maďaři se ho nechtěli vzdát a vypukl tak ozbrojený boj, který byl nakonec neúspěšný. Původní jedno město bylo rozděleno ve dvě; jižní část, přesněji jen malé předměstí (Újszőny), které bylo připojené v roce 1896, zůstalo Maďarsku, začalo být reorganizováno na město a dnes patří k významným železničním křižovatkám. Komárno se naopak stalo významným československým přístavem na Dunaji. Roku 1931 se zde narodil fotbalista Anton Moravčík.

V roce 1937 byly na břehu Dunaje postaveny železobetonové bunkry v rámci soustavy československého opevnění. Maďarská správa zde byla obnovena až v předvečer 2. světové války a odstoupení jihovýchodního pohraničí ČSR, kdy Budapešť získala celý jih Slovenska s maďarskou menšinou až po Nové Zámky.

Po druhé světové válce bylo město spolu s celým jižním Slovenskem opět připojeno k Československu, avšak maďarská menšina tu stále zůstává, čítá kolem šedesáti procent. Město tak má převážně maďarský charakter a dvojjazyčné nápisy jsou běžné. Právě v Komárně je koncentrováno největší maďarské osídlení na Slovensku; nacházejí se zde četné menšinové kulturní instituce, školy (maďarská univerzita, jediná na Slovensku). Několik let po válce byl dle návrhu slavného českého architekta Bohuslava Fuchse postaven soubor obytných domů. Roku 1946 se zda narodil slovensko-kanadsky reziser Ivan Rajtman, reziroval filmy jako, Krotitele Duchu, Dvojcata, Policajt ze skolky etc.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 999 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, 2014-07-22 [cit. 2014-08-30]. S. 1. Dostupné online. (slovensky) 
  2. a b Počet obyvateľov SR k 31. 12. 2013 [ZIP 187 kB]. Bratislava: Štatistický úrad Slovenskej republiky, 2014-03-05 [cit. 2014-08-30]. Dostupné online. (slovensky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]