Přeskočit na obsah

Kravany nad Dunajom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kravany nad Dunajom
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška106–111 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajNitranský
OkresKomárno
Kravany nad Dunajom
Kravany nad Dunajom
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha15,9 km²
Počet obyvatel718 (2021)[1]
Hustota zalidnění45,2 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaGabriel Duka
Vznik1245 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.kravany.com
E-mailobec@kravany.com
Adresa obecního úřaduObecný úrad Kravany nad Dunajom
946 36
Telefonní předvolba+421-35
PSČ946 36
Označení vozidel (do r. 2022)KN
NUTS501212
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kravany nad Dunajom (maďarsky Karva) jsou obec na Slovensku v okrese Komárno. Leží na levém břehu Dunaje, který zde tvoří státní hranici mezi Slovenskem a Maďarskem. Obec má přívlastek vesnice zámečků.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Katastr Kravan byl osídlen již v pravěku, což dokazuje vícero archeologických nálezů. První písemná zmínka pochází z roku 1245. Obec byla dlouho majetkem šlechtického rodu Tardošovců, později Karvaiovců a jiných zeměpánů. Obyvatelé se zabývali zemědělstvím, rybářstvím a mlynářstvím. Do roku 1918 bylo území obce součástí Uherska. V důsledku první vídeňské arbitráže bylo v letech 1938 až 1945 součástí Maďarska. V roce 1948 byla obec přejmenována z Karva na Kravany nad Dunajom.[2]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé obce dojíždějí za prací do Komárna a Štúrova, ale i do Maďarska. V obci funguje základní a mateřská škola. Je zde střední odborná škola obchodu, služeb a rozvoje venkova (maďarsky Kereskedelmi, Szolgáltatóipari és Vidékfejlesztési Szakközépiskola).[3]

Občanům slouží kulturní dům, pošta a několik prodejen různého zboží. Lákadlem nejen pro místní obyvatele je romantické pobřeží Dunaje s čistými plážemi.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Kostel[editovat | editovat zdroj]

Dominantou obce je římskokatolický kostel Panny Marie postavený v pozdně románském slohu v roce 1232. V 18. století byl barokně upravován a v roce 1936 se dočkal opětovné rekonstrukce. Po stranách ústřední olejomalby Panny Marie jsou umístěny plastiky čtyř svatých. Protože byla při opravách odstraněna věž, v 18. století byla přistavěna dřevěná zvonice. V roce 1926 ji nahradila nová.

Socha sv. Jana Nepomuckého[editovat | editovat zdroj]

U dunajské hráze proti zámečku Kuzmikovců stojí kamenná socha sv. Jana Nepomuckého, postavená v roce 1843 a opravená roku 1902. Socha je osazena na mramorovém podstavci.

Zámečky[editovat | editovat zdroj]

Významnými památkami jsou zámečky Lángovců a Szarvassyovců. Lángův zámeček pochází z roku 1908 a v současnosti slouží jako školní internát. V zámečku Sarvassyovců dnes sídlí budova střední zemědělské školy. Škola vlastní také několik skleníků, ve kterých žáci pěstují vícero druhů zemědělských plodin, zeleniny a okrasných květin. Dalším ze zámečků je kúria Botkovců. Leží mimo obec a funguje jako zemědělská farma. Na nábřeží Dunaje můžete obdivovat zemanskou kúrii Koszticsovců, která od roku 1935 patří Hrossovcům. Nedaleko se nachází socha sv. Jana Nepomuckého a památník Mostu přátelství.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kravany nad Dunajom na slovenské Wikipedii.

  1. Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava: Statistický úřad Slovenské republiky.
  2. Slovenské slovníky. slovnik.juls.savba.sk [online]. [cit. 2022-10-31]. Dostupné online. 
  3. Profil školy | Stredná odborná škola obchodu, služieb a rozvoja vidieka - Kereskedelmi, Szolgáltatóipari és Vidékfejlesztési Szakközépiskola, Dunajský rad 138, Kravany nad Dunajom. soskravany.edupage.org [online]. [cit. 2022-10-31]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]