Přeskočit na obsah

Mikuláš František Lotrinský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mikuláš František Lotrinský
Vévoda lotrinský a barský
Portrét
Mikuláš František Lotrinský
Narození6. prosince 1609
Nancy
Úmrtí25. ledna 1670
Nancy
PředchůdceKarel IV. Lotrinský
NástupceKarel IV. Lotrinský
ManželkaKlaudie Lotrinská
PotomciKarel
Anna Marie Terezie
RodLotrinští
OtecFrantišek II. Lotrinský
MatkaKristýna ze Salmu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mikuláš František Lotrinský, také známý jako Mikuláš II. Lotrinský (francouzsky: Nicolas-François de Lorraine, 6. prosince 1609, Nancy25. ledna 1670, tamtéž), byl krátce vévoda lotrinský a vévody z Baru a to na několik měsíců v roce 1634. Vlády se ujal po abdikaci bratra Karla IV. a byl tedy vévodou během francouzské invaze do Lotrinska za třicetileté války.

Mikuláš František byl nejmladším synem lotrinského vévody Františka II. a jeho manželky Kristýny ze Salmu. Narodil se na svátek svatého Mikuláše a podle toho také dostal své první jméno Mikuláš, jméno František mu bylo dáno po otci. Jeho sestra Markéta se z lásky tajně vdala za bratra francouzského krále, Gastona Orleánského.

Nezdálo se pravděpodobné, že by Mikuláš mohl kdy vládnou vévodství a proto byl již odmala vychováván pro post biskupa. Již v mládí zastával pozici biskupa v Toul. Mikuláš František studoval mezi lety 1622 až 1629 filozofii a technologii na univerzitě v Pont-a-Mousson.Na rodného Nancy se vrátil až v červnu 1629. Zde dostával soukromé lekce od dvou jezuitských kněží.

Mikuláš František byl jmenován opatem v Commendam a několikrát byl starším bratrem Karlem nebo králem Ludvíkem XIII. poslán jako velvyslanec.

Mikuláš se stal kardinálem dne 16. ledna 1626, avšak neprojevil se jako příliš schopný. Když byl v roce 1634 jeho bratr Karel přinucen k abdikaci, jeho místo vévody lotrinského zaujal právě mladší bratr Mikuláš František. Dne 4. března 1634 napsal papeži Urbanovi VIII., který jej nechal odstoupit z místa kardinála a současně mu povolil sňatek s Mikulášovou vlastní sestřenicí, Klaudií, dcerou Jindřicha I.. Svatba se uskutečnila ze 17. na 18. února toho roku.

Bezprostředně po nástupu Mikuláše na post vévody, francouzská vojska vpadla do Lotrinského vévodství a přinutila čerstvého vévodu podepsat smlouvu o uznání jejich práva na Lotrinsko, které následně obsadili. Sám Mikuláš uprchl do exilu a brzy sám odstoupil, přičemž vrátil nárok na titul vévody zpět bratrovi Karlovi, který stále žil. Vyjma jedné možnosti se ale Karel mohl vrátit do vlastního vévodství až roku 1661, i tak ale několik let podruhé vládl.

Mikuláš František Lotrinský zemřel 25. ledna 1670 ve věku 60 let. Oficiálně byl ale pohřben až 4. července toho roku.

Mikuláš František si vzal svoji sestřenici Klaudii Lotrinskou, ta nakonec zemřela při porodu dvojčat. Nejsou známi žádní Mikulášovi levobočci a on sám se po Klaudiině smrti již neoženil.

Vývod z předků

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nicholas Francis, Duke of Lorraine na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
Předchůdce:
Karel IV.
Lotrinský vévoda
16341661
Nástupce:
Karel IV.