Evropská silnice E67

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mezinárodní silnice E67
Tabliczka E67.svg
Základní údaje
Začátek Praha (Česko)
Konec Helsinky (Finsko)
Celková délka 1 630 km
Stát ČeskoČesko Česko
PolskoPolsko Polsko
LitvaLitva Litva
LotyšskoLotyšsko Lotyšsko
EstonskoEstonsko Estonsko
FinskoFinsko Finsko

Mezinárodní silnice E67 je evropská silnice vedoucí z PrahyČesku do Helsinek ve Finsku přes Polsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko. V Praze E67 začíná společně se začátkem dálnice D11, u křižovatky s dálnicí D0 (Pražským okruhem).

970 km dlouhý úsek mezi městy Varšava a Tallinn je znám jako Via Baltica. Je důležitým silničním spojením baltských států. Závěrečný úsek mezi Tallinnem a Helsinkami je veden trajektem (se zhruba 10 odjezdy denně v každém směru[1]).

Mezinárodní silnice E67 nedaleko Bříství, Česko
E67 nedaleko Ādaži, Lotyšsko

Ve většině úseků se jedná o standardní silnici, ale existují plány na rekonstrukci a změnu kategorie pozemní komunikace na rychlostní silnici nebo dálnici. Via Baltica se stala středem pozornosti v roce 2007, když měla její plánovaná rekonstrukce v dálnici zasáhnout mnohá chráněná přírodní území v Polsku. Nejkontroverznějším úsekem byl obchvat města Augustov, který by vedl skrz mokřady Rospudského údolí, které jsou posledním územím tohoto typu v Evropě a také územím chráněným evropským projektem Natura 2000. Po urgenci Evropské komise nařídil v červenci 2007 polský premiér Jarosław Kaczyński zastavení prací na obchvatu.[2] Polský ministr životního prostředí Jan Szyszko souhlasil s pokračováním stavby silnice, ačkoliv 28. února 2007 obdržel varování Evropské komise, že v případě pokračující výstavby bude Polsko pokutováno.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku European route E67 na anglické Wikipedii.

  1. Viking Line Archivováno 1. 1. 2011 na Wayback Machine Tallink Eckerö Line Archivováno 10. 3. 2007 na Wayback Machine
  2. Easton, Adam(2007-07-31)."Poland halts wetlands road plan".BBC News(BBC). Archived from the original. Šablona:Citation error. http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/6923745.stm. Retrieved 2008-08-30. 

Související články[editovat | editovat zdroj]