Evropská silnice E67

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mezinárodní silnice E67
Tabliczka E67.svg
Základní údaje
Začátek Praha (Česko)
Konec Helsinky (Finsko)
Celková délka 1 630 km
Stát ČeskoČesko Česko
PolskoPolsko Polsko
LitvaLitva Litva
LotyšskoLotyšsko Lotyšsko
EstonskoEstonsko Estonsko
FinskoFinsko Finsko
Geodata (OSM) OSM, WMF
E67 route.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní silnice E67 je evropská silnice vedoucí z PrahyČesku do Helsinek ve Finsku přes Polsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko. V Praze E67 začíná společně se začátkem dálnice D11, u křižovatky s dálnicí D0 (Pražským okruhem).

970 km dlouhý úsek mezi městy Varšava a Tallinn je znám jako Via Baltica. Je důležitým silničním spojením baltských států. Závěrečný úsek mezi Tallinnem a Helsinkami je veden trajektem (se zhruba 10 odjezdy denně v každém směru[1]).

Mezinárodní silnice E67 nedaleko Bříství, Česko
E67 nedaleko Ādaži, Lotyšsko

Ve většině úseků se jedná o standardní silnici, ale existují plány na rekonstrukci a změnu kategorie pozemní komunikace na rychlostní silnici nebo dálnici. Via Baltica se stala středem pozornosti v roce 2007, když měla její plánovaná rekonstrukce v dálnici zasáhnout mnohá chráněná přírodní území v Polsku. Nejkontroverznějším úsekem byl obchvat města Augustov, který by vedl skrz mokřady Rospudského údolí, které jsou posledním územím tohoto typu v Evropě a také územím chráněným evropským projektem Natura 2000. Po urgenci Evropské komise nařídil v červenci 2007 polský premiér Jarosław Kaczyński zastavení prací na obchvatu.[2] Polský ministr životního prostředí Jan Szyszko souhlasil s pokračováním stavby silnice, ačkoliv 28. února 2007 obdržel varování Evropské komise, že v případě pokračující výstavby bude Polsko pokutováno.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku European route E67 na anglické Wikipedii.

  1. Viking Line Archivováno 1. 1. 2011 na Wayback Machine Tallink Eckerö Line Archivováno 10. 3. 2007 na Wayback Machine
  2. EASTON, Adam. Poland halts wetlands road plan. BBC News. BBC, 2007-07-31. Dostupné online [cit. 2008-08-30]. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]