Evropská silnice E75

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evropská silnice E75
Trasa
E1
Základní údaje
Délka: 4340 km
Trasa
Začátek: Vardø (Norsko)
Konec: Sitia (Řecko)
Země: NorskoNorsko Norsko
FinskoFinsko Finsko
PolskoPolsko Polsko
Česká republikaČeská republika Česká republika
SlovenskoSlovensko Slovensko
MaďarskoMaďarsko Maďarsko
SrbskoSrbsko Srbsko
MakedonieMakedonie Makedonie
ŘeckoŘecko Řecko

Evropská silnice E75 je evropskou silnicí 1. třídy. Začíná v norském Vardø na pobřeží Barentsova moře a pokračuje směrem na jih přes Finsko, Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Makedonii až na Krétu do města Sitia

Od počátku devadesátých let až do roku 2009 neexistovala trajektová doprava mezi Helsinkami a Gdaňskem. Nicméně Finnlines zahájila pravidelné linky mezi Helsinkami a Gdyní. Také je možné jet trajektem z Helsinek do Tallinu a odtud pokračovat po E67 do polského města Piotrków Trybunalski a zde opět pokračovat po E75.

Na české území E75 vstupuje v Chotěbuzi po rychlostní silnici S52 z Polska. Od hranic E75 vede po obchvatu Českého Těšína, po silnici dálničního typu I/48, ale hned za městem odbočuje na silnici I/11, po které pokračuje až k hranicím se Slovenskem v Mostech u Jablunkova. Silnice I/11 je už mezi Hrádkem a slovenskou hranicí vybudována v polovičním profilu budoucí komunikace dálničního typu. Zbylá část se již buduje v plném profilu. V budoucnu bude E75 mezi Českým Těšínem a Třincem pravděpodobně odkloněna po nové plánované komunikaci dálničního typu I/68, která spojí D48 se silnicí na Slovensko. Potom povede celá trasa E75 na českém území výhradně po silnicích dálničního typu.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku European route E75 na anglické Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]