Evropská silnice E75

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Evropská silnice E75
Mapa
Základní údaje
ZačátekVardø (Norsko)
KonecSitia (Řecko)
Celková délka4340 km
    v provozu:5 639 km
StátNorskoNorsko Norsko
FinskoFinsko Finsko
PolskoPolsko Polsko
ČeskoČesko Česko
SlovenskoSlovensko Slovensko
MaďarskoMaďarsko Maďarsko
SrbskoSrbsko Srbsko
Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
ŘeckoŘecko Řecko
Geodata (OSM)2093768 OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evropská silnice E75 je páteřní severojižní evropská silnice, mezinárodní silnice vedoucí severní, střední a jihovýchodní Evropou. Začíná v nejsevernější části Norska a končí na řeckém ostrově Kréta. Na trase je dvakrát přerušena mořem a celkem je dlouhá 4340 km. Vede přes devět států a šest hlavních měst (z toho pět v nepřerušené řadě států od Slovenska po Řecko). V severní části vede přibližně podél 25. poledníku východní délky, ve střední části zhruba podél 20. poledníku (přičemž se odklání na západ až za 17°), směrem k jihu se postupně vrací na úroveň 25°. Na trase se několikrát setkává se svou sousední páteřní silnicí E65.

Pravidelné námořní spojení z Helsinek do Gdaňsku není v současnosti (2021) realizováno. Náhradní cestou může být trajekt z Helsinek do Tallinnu a odsud přes Pobaltí po silnici E67, která se na E75 opět napojuje v Polsku.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

NorskoNorsko Norsko

FinskoFinsko Finsko

přerušení (Baltské moře)

PolskoPolsko Polsko

ČeskoČesko Česko

SlovenskoSlovensko Slovensko

MaďarskoMaďarsko Maďarsko

SrbskoSrbsko Srbsko

Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie

ŘeckoŘecko Řecko

E75 v Česku[editovat | editovat zdroj]

Na české území E75 vstupuje v Chotěbuzi po rychlostní silnici S52 z Polska. Od hranic vede E75 po obchvatu Českého Těšína, po silnici dálničního typu I/48, ale hned za městem odbočuje na silnici I/11, po které pokračuje až k hranicím se Slovenskem v Mostech u Jablunkova. Silnice I/11 je okolo Třince vedena po obchvatu dálničního typu, mezi Hrádkem a slovenskou hranicí je vybudována v polovičním profilu budoucí komunikace dálničního typu. V budoucnu bude E75 mezi Českým Těšínem a Třincem pravděpodobně odkloněna po nové plánované komunikaci dálničního typu I/68, která spojí D48 se silnicí na Slovensko. Potom povede celá trasa E75 na českém území výhradně po silnicích dálničního typu.

Alternativní trasa pro cestu mezi letištěm Katowice a Bratislavou může být po dálnici A1 resp. v Česku D1 do Brna a dále po D2 do Bratislavy. Cesta je rychlejší o cca 40 minut, to se však může v budoucnu změnit po dostavbě rychlostní silnice S1.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku European route E75 na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]