Gevgelija

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gevgelija
Гевгелија
Centrum města
Centrum města
Gevgelija – znak
znak
Gevgelija – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 60 m n. m.
Stát Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
Statistický region Jihovýchodní
Opština Gevgelija
Gevgelija
Gevgelija
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 483,43 km²
Počet obyvatel 15 685 (2002)
Hustota zalidnění 32,4 obyv./km²
Správa
Starosta Ivan Frangov
Oficiální web gevgelija.gov.mk/mk
Telefonní předvolba 034
PSČ 1480
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gevgelija (makedonsky Гевгелија, srbsky Ђевђелија/Đevđelija, řecky Γευγελή) je město na jihu Severní Makedonie. Nachází se poblíž řeky Vardar, při hranici s Řeckem, 70 km od Soluně a 165 km od Skopje. Město má 15 685 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město se začalo z malé osady rozvíjet do své současné podoby přibližně v druhé polovině 19. století, kdy se v rámci Osmanské říše zintenzivnil obchodní ruch, a to také i díky železnici, otevřené v roce 1873. Zatímco v roce 1860 žilo v Gevgeliji jen něco okolo 800 lidí, již roku 1886 jejich počet dosáhl přes tři tisíce a Gevgelija tak byla prohlášena za město. Na konci 19. století byly poblíz hlavní ulice vybudovány správní budovy a později sem přesídlila i armáda. Většina obyvatel těžila ze zemědělské produkce úrodných břehů Vardaru, která byla vyvážena prostřednictvím přístavu v Soluni. V roce 1912 bylo město po První balkánské válce připojeno k Srbsku, od roku 1918 bylo součástí Jugoslávie a po roce 1991 pak nezávislé Makedonie.

Hospodářství a doprava[editovat | editovat zdroj]

Město je známé blízkému silničnímu, dálničnímu i železničnímu přechodu s Řeckem. Díky tomu byla v jeho blízkosti vybudována četná casina, která profitují především ze zahraničních návštěvníků. Během existence socialistické Jugoslávie byla Gevgelija vybrána jako nejjižnější bod Dálnice Bratrství a jednoty, která měla spojovat přes území státu Rakousko s Řeckem.