Preševo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Preševo
Preševo.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 463 m n. m.
Stát SrbskoSrbsko Srbsko
Preševo
Preševo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 264 km²
Správa
Oficiální web www.presevo.rs
PSČ 17523
Označení vozidel VR
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mešita v Preševu

Preševo (v srbské cyrilici Прешево) je město na samém jihu Srbska, u hranice se Severní Makedonií a poblíž sporné autonomní oblasti/republiky Kosovo. Podle sčítání lidu z roku 2002 mělo město 13 426 obyvatel. Většina z nich (87 %) je albánské národnosti.

V blízkosti Preševa procházejí důležité dopravní komunikace, spojující Skopje, metropoli Severní Makedonie se Srbskem. Město dalo název tzv. Preševské dolině, ve které jsou tyto dopravní tepny soustředěny.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Město bylo ve středověku součástí srbského státu. Roku 1455 se stalo součástí Osmanské říše. Mezi lety 18771913 bylo součástí Kosovského vilájetu.

Město bylo osvobozeno partyzánským vojskem v průběhu listopadu 1944. Od té doby bylo součástí Jugoslávie a později Srbska. Místní albánské obyvatelstvo požadovalo dlouhodobě připojení většinově albánského města k nedaleké autonomní oblasti Kosovo. Jeho hranice se od Preševa nachází cca 10 km daleko na západ. V roce 1992 místní obyvatelstvo zorganizovalo referendum o připojení ke Kosovu, nicméně k výslednému připojení nakonec nedošlo.

V roce 2012 bylo Preševo předmětem sporu mezi místní albánskou komunitou a srbskou vládou ohledně památníků padlých bojovníků ozbrojené organizace UÇPMB, která vedla boj proti jugoslávské vládě v roce 1999.

V roce 2015 se město proslavilo jako první místo na srbském území, kam přicházejí uprchlíci ze Sýrie, Afghánistánu, Libye a dalších zemích během své pouti tzv. balkánskou cestou. Srbská pohraniční policie proto zřídila v Preševu záchytný tábor.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]