Miratovac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování
Miratovac
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 404 m n. m.
Stát SrbskoSrbsko Srbsko
Miratovac
Miratovac
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miratovac (albánsky Miratoc, v srbské cyrilici Миратовац) je vesnice na samém jihu Srbska, u hranice s Severní Makedonií. Administrativně spadá pod opštinu Preševo. V roce 2002 měl Miratovac 2 874 obyvatel, kteří jsou většinou albánské národnosti.

Obec se nachází na silničním tahu Preševo-Kumanovo. Jižně od ní se nachází Severomakedonsko-srbská hranice, kde byl také zřízen i hraniční přechod mezi oběma zeměmi. Východně od vesnice se nacházejí hlavní dopravní tahy, spojující Srbsko se Severní Makedonií (železniční trať a dálnice).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vesnice je poprvé připomínána v 11. století. V roce 1572 byla zaznamenána během prvního tureckého sčítání lidu, kdy měla 32 rodin.[1] Místní mešita a fontána pocházejí z 18. století.

Většina obyvatelstva Miratovace se věnuje zemědělství. Mechanizace nastoupila v Miratovaci a v okolí na konci 60. let a začátku 70. let 20. století.

V roce 2015 byl Miratovac a okolí obsazen tisíci uprchlíků ze zemí Afriky a Blízkého východu v souvislosti s uprchlickou krizí, která zachvátila Balkán i Evropu. Srbská vláda proto v souvislosti s náporem uprchlíků, který v letních měsících roku 2015 činil i 2000 lidí za den, zřídila v blízkosti Miratovace improvizovaný uprchlický tábor.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dokument na stránkách ruralinfoserbia.rs (srbsky)