Gnjilane

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gnjilane
Gjilani pas dite.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 508 m n. m.
Stát KosovoKosovo Kosovo
Gnjilane
Gnjilane
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 515 km²
Správa
Oficiální web kk.rks-gov.net/gjilan
PSČ 60010
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gnjilane (albánsky Gjilan v srbské cyrilici Гњилане) je město na východě Kosova, u hranic s centrálním Srbskem. V roce 2011 mělo 54 239 obyvatel. Město se nachází na řece Binačka Morava.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve středověku neslo město název Morava a bylo velkým centrem obchodníků a řemeslníků. Přes město často cestovali středověcí srbští vládci, a díky tomu existuje první písemná známka o Gnjilanu z roku 1342. Pod současným názvem je připomínáno na konci 14. století.

V tureckých katastrálních dokumentech z poloviny 15. století je město uvedené pod názvem Gnjilan, žilo v něm 41 rodin pravoslavného vyznání. Od středověku ve městě existovalo několik kostelů. Jeden z nich byl zasvěcen sv. Petce, a po jeho zboření se čtvrť, ve které se nacházel jmenovala podle něj Petkovci. Současný střed města se nachází na troskách bývalého kláštera, který nechali Turci zbořit.

Od roku 1912 bylo město součástí Srbska a později Jugoslávie.

Kromě průmyslu tabáku v Gnjilane také vzrostl textilní průmysl, který Gnjilane byla uznána a potvrzena ve tuzemském trhu a vnější. Dá se říci, že v té době byla průmyslová odvětví Gjilan označena za průmyslové město. Jugoslávský stát investoval nemalé prostředky do zprůmyslnění Gnjilanu a zbytku Kosova. Byly vybudovány různé továrny, např. na zpracování tabáku, textilu, mouky, ocelových výrobků a stavebních materiálů. V průmyslu stavebních hmot bylo v 80. let zaměstnáno v Gnjilanu okolo dvou tisíc lidí.

Po válce v Kosovu, která skončila v roce 1999, došlo k změně obyvatelstva ve městě a dominantní je dnes albánské etnikum.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gnjilane na srbské Wikipedii.