Paraćin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paraćin
Paraćin.JPG
Paraćin – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška128 m n. m.
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Paraćin
Paraćin
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha542 km²
Správa
Oficiální webwww.paracin.rs
Telefonní předvolba035
PSČ35250
Označení vozidelPN
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paraćin (v srbské cyrilici Параћин) je město v centrálním Srbsku v údolí řeky Moravy (tzv. Střední Pomoraví). V roce 2011 zde žilo 24 573 obyvatel. Administrativně je součástí Pomoravského okruhu. Nachází se v rovinaté krajině; průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo 130 m.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o městě pochází z roku 1375 ze záznamů o darování kláštera. Zmiňuje mimo jiné i město Parakinov Brod. Předpokládá se, že současný název Paraćin je pochází od jména jistého Parakina, který byl místním převozníkem v dané době.

Výstavba železniční trati z Bělehradu do Niše v závěru 19. století umožnila ekonomický a průmyslový rozvoj města. Železnice město obchází ze západní strany.

V období existence meziválečné Jugoslávie byl z administrativního hlediska Paraćin součástí tzv. Moravské bánoviny s centrem v Niši.

Později byla východně od města vybudována dálnice. Modernizován byl rovněž i střed Paraćinu, kde byly strženy původní nízké budovy a nahrazeny výškovými bloky a obchodními centry. Jedním ze symbolů města se stal např. brutalistní hotel Petrus.

Paraćin je znám kromě toho také tím, že se zde v roce 1987 odehrál tzv. Paraćinský masakr, při kterém voják Jugoslávské lidové armády zastřelil několik svých kolegů. Aféra vyvolala v tehdejší Jugoslávii bouřlivou odezvu, a to jak mezi veřejností, tak i v řadách politických představitelů.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Město bylo známé v meziválečném období díky továrně společnosti Vlada Teokarević a spol., která se zaměřovala na textilní výrobky. V současné době je město významné díky výrobě skleněných a cukrářských výrobků. V okolí města se nachází řada archeologických nalezišť s doklady o nejstarším osídlení této lokality.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

V Paraćinu se nachází regionální muzeum (srbsky Zavičajni muzej Paraćin).

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V blízkosti města se také nachází letiště a prochází tudy i dálnice spojující města Bělehrad a Niš. Ve stejném směru je vedena i železniční trať.

Známé osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Následující osobnosti jsou původem z Paraćinu:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]