Heráklion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Iraklio)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heráklion
Ηράκλειο
Katedrála
Poloha
Souřadnice
Heráklion (Řecko)
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 245,12 km²
Počet obyvatel 173 450 (2011)
Hustota zalidnění 707,6 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.heraklion-city.gr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heráklion[1], také Irákleio[2] (řecky Ηράκλειο) je přístav a hlavní město řeckého ostrova Kréty. Nachází se na severním pobřeží ostrova a v roce 2011 zde žilo 173 450 obyvatel.

Dějiny města[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší dějiny města spadají do mínojské doby. Podle archeologických nálezů bylo založeno již před rokem 2000 př. n. l. Z té doby se dochovaly ruiny paláce Knossos. Okolo roku 1100 před naším letopočtem osídlují Krétu řecké kmeny a dávají městu nynější název.

Během římského období se město jmenovalo Chandak (příkop), po nájezdu Arabů se město proměnilo na nejvýznamnější tržiště s otroky v oblasti Středozemního moře. Po příjezdu Benátčanů se název města změnil na Candia[3] a byla zde vystavěna pevnost, která původně měla chránit vstup do přístavu před Turky, a obrovský přístav. Heraklion získal zpátky svůj název ke konci turecké okupace, kolem roku 1898.

Doprava v Herákliu[editovat | editovat zdroj]

Město je plné nejen aut, ale hojná je zde i autobusová doprava. Pro rozvoj města a turisty je však důležitější doprava letecká. Nedaleko města se nachází největší letiště na ostrově Kréta Mezinárodní letiště Nikose Kazantzakise (též Letiště Iraklio), které je s okolními městy a také centrem Iraklia spojeno autobusovými linkami.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Ve městě sídlí fotbalový klub PAE Ergotelis.[4]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Index českých exonym. Standardizované podoby. Varianty. Zpracoval RNDr. Tomáš Beránek, CSc. a kolektiv. 2. rozšířené a aktualizované. vyd. Praha : Český úřad zeměměřičský a katastrální, 2011. 133 s. ISBN 978-80-86918-64-8. S. 34.
  2. Geografický místopisný slovník světa. Odb. red. Hana Bradnová ... [a kol.]. 1. vyd. - Praha : Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9. S. 316.
  3. Kréta: hlavní město Heraklion (Iraklion) [online]. kreta.rovnou.cz [cit. 2014-01-20]. Dostupné online. 
  4. http://www.stadia.gr/pankritio/pankritio.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]