Bayerisch Eisenstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bayerisch Eisenstein
Bahnhof Bayerisch Eisenstein CZ 2012 06 18.jpg
Bayerisch Eisenstein – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 724 m n. m.
Stát NěmeckoNěmecko Německo
spolková země Bavorsko
vládní obvod Dolní Bavorsko
zemský okres Regen
Bayerisch Eisenstein
Bayerisch Eisenstein
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 47,34 km²
Počet obyvatel 986 (2013)
Hustota zalidnění 22 obyv./km²
Správa
Starosta Georg Bauer (Freie Wähler)
Oficiální web www.bayerisch-eisenstein.de
Telefonní předvolba 09925
PSČ 94252
Označení vozidel REG
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bayerisch Eisenstein (česky Bavorská Železná Ruda, od roku 1951; dříve Eisenstein) je obec v Dolním Bavorsku, okres Regen, a leží přímo na státní hranici s Českou republikou.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Obec na Šumavě leží v údolí řeky Řezná (německy Großer Regen), v tzv. Železnorudském údolí, uzavřeném mezi Svarohem (Zwercheck), Špičákem (Spitzberg) a Pancířem (Panzer) ze severu a zároveň Velkým Javorem (Großer Arber) z jihu, napříč je údolí děleno státní hranicí s Českou republikou. Do pádu Železné opony byl přístup do 3 km vzdálené Železné Rudy (Martk Eisenstein) bez víza nemožný. Dnes se Bavorská Ruda (Bayerisch Eisenstein) řadí mezi obce Národního parku Bavorský les a je nejsevernější obcí Regenského kraje a tím i celého Dolnobavorska. Obec je vzdálena zhruba 16 km severně od Zwieselu a 26 km od krajského města Regen. Waldbahn (Místní vlaková doprava) spojuje Bayerisch Eisenstein s těmito městy každou hodinu. Z Hraničního nádraží jezdí vlaky směrem na Klatovy a Plzeň a Prahu .

Rozdělení obce[editovat | editovat zdroj]

Obec je dělena do osmi částí, kterými kromě samotného centra obce jsou Arberhütte, Brennes, Neuhütte, Regehütte, Seebachschleife, Sonnenfels a Steinhütte.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Obecní rada Výsledky komunálních voleb z 2. března 2008:

  • CSU: 5 křesel (41,1%)
  • Občané Bayerisch Eisenstein: 4 křesla (29,8%)
  • Občané Regenhütte: 3 křesla (29,1%)

Starosta[editovat | editovat zdroj]

Starostou je Thomas Müller (CSU), který získal 78,64% hlasů při Komunálních volbách 2. března 2008.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1835 krajský soud určil název „Eisenstein“. S nádražím a zahájením provozu na Železnorudské dráze z Plattlingu do Plzně roku 1877 začal vlastní rozvoj obce mezi starším Neu-Waldhausem a nádražím Bavorská Železná Ruda - Státní hranice. Velkoryse koncipovaná nádražní budova stojí jednou polovinou na německém a druhou polovinou na českém území. Hraniční kontrola se prováděla v budově. Turistika a dřevařský průmysl přinášely upadajícím sklárnám velký rozmach.

Hospodářství a infrastruktura[editovat | editovat zdroj]

Po druhé světové válce byly dopravní spoje v „Rudském údolí“ s českými sousedy přerušeny. Až v roce 1969 byla znovuotevřena hraniční silnice. V roce 1991 se obnovilo i vlakové spojení a tím se zprovoznilo i hraniční nádraží. Nyní je tak spojena cesta z Mnichova přes Bayerisch Eisenstein do Plzně a Prahy. Od léta 2006 jezdí poprvé od války vlak z německého Plattlingu na české nádraží Špičák.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]