Bodenmais

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Boží Mysl
Bodenmais
panaroma města v zimě
panaroma města v zimě
Boží Mysl – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 689 m n. m.
Časové pásmo: SEČ/SELČ
stát: Německo Německo
spolková země: Bavorsko Bavorsko
vládní obvod: Dolní Bavory
zemský okres: Regen
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 45,28 km²
počet obyvatel: 3 299 (31.12.2013)
hustota zalidnění: 73 obyv. / km²
správa
starosta: Joachim Haller (CSU)
oficiální web: http://www.bodenmais.de/
adresa obecního úřadu: Markt Bodenmais
Bahnhofstr. 56
94249 Bodenmais
telefonní předvolba: 09924
PSČ: 94249
označení vozidel: REG

Bodenmais (česky Boží Mysl, bavorsky Bomoas) je bývalé důlní, dnes lázeňské město a sportovní a kulturní centrum německé části Šumavy (Bavorský les). Nachází se 9 km vzdušnou čarou od Bavorské Železné Rudy při úpatí Velkého Javoru (1456 m. n. v.) a Stříbrné hory (955 m. n. v.) v nadmořské výšce 692 m.

Město má okolo 3500 obyvatel a je nejnavštěvovanějším střediskem v německé části Šumavy. Ve městě se nachází sklárna Joska na výrobu broušeného a foukaného skla a v okolí řada lyžařských sjezdových a běžeckých tratí.

Jednou z místních zajímavostí je kostel Nanebevzetí Panny Marie s oltářním vyobrazením vytvořeným podle proslulé Černé Madony Loretánské v Itálii. 16. června 1705 na sv. Bennona byla její dřevěná socha jako dar bavorského kurfiřta ve slavnostním procesí přenesena do Boží Mysli. Každoročně se v červnu na sv. Bennona na paměť této události slaví městská lidová slavnost.

Okolí města[editovat | editovat zdroj]

Stříbrná hora[editovat | editovat zdroj]

Silberberg, česky Stříbrná hora (dříve Biskupská mitra) je významný turistický cíl v bezprostřední blízkosti města. Od 15. století do roku 1962 zde probíhala těžba stříbra a dalších rud a minerálů. Část těžebních štol je dnes přístupná včetně 600 m dlouhé štoly Barbora. Vchod do muzea a těžebního komplexu se nachází pod vrcholem na stanici "Mittelstation". Vrchol Stříbrné hory nabízí výhled na Bavorský les a několik šumavských pohraničních hor počínaje Roklanem.

Vodopády v soutězce Rißloch

Vodopády Rißloch[editovat | editovat zdroj]

Cca 2 km severně od města se v soutěsce Rißloch (případně Riesloch) nachází jedny z největších šumavských vodopádů. Kolem celé soutěsky s vodopády se rozpíná stejnojmenná rezervace přístupná po několika turistických trasách, jedné okružní a několika dalších vedoucích až k hoře Velký Javor a oběma Javorským jezerům.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]