Bodenmais

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boží Mysl
Bodenmais
panaroma města v zimě
panaroma města v zimě
Boží Mysl – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 689 m n. m.
Časové pásmo SEČ/SELČ
Stát NěmeckoNěmecko Německo
spolková země Bavorsko
vládní obvod Dolní Bavory
zemský okres Regen
Boží Mysl
Boží Mysl
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 45,28 km²
Počet obyvatel 3 299 (31.12.2013)
Hustota zalidnění 72,9 obyv./km²
Správa
Starosta Joachim Haller (CSU)
Oficiální web www.bodenmais.de
Adresa obecního úřadu Markt Bodenmais
Bahnhofstr. 56
94249 Bodenmais
Telefonní předvolba 09924
PSČ 94249
Označení vozidel REG
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bodenmais (česky Boží Mysl, bavorsky Bomoas) je bývalé důlní, dnes lázeňské město a sportovní a kulturní centrum německé části Šumavy (Bavorský les). Nachází se 9 km vzdušnou čarou od Bavorské Železné Rudy při úpatí Velkého Javoru (1456 m. n. v.) a Stříbrné hory (955 m. n. v.) v nadmořské výšce 692 m.

Město má okolo 3500 obyvatel a je nejnavštěvovanějším střediskem v německé části Šumavy. Ve městě se nachází sklárna Joska na výrobu broušeného a foukaného skla a v okolí řada lyžařských sjezdových a běžeckých tratí.

Jednou z místních zajímavostí je kostel Nanebevzetí Panny Marie s oltářním vyobrazením vytvořeným podle proslulé Černé Madony Loretánské v Itálii. 16. června 1705 na sv. Bennona byla její dřevěná socha jako dar bavorského kurfiřta ve slavnostním procesí přenesena do Boží Mysli. Každoročně se v červnu na sv. Bennona na paměť této události slaví městská lidová slavnost.

Okolí města[editovat | editovat zdroj]

Stříbrná hora[editovat | editovat zdroj]

Silberberg, česky Stříbrná hora (dříve Biskupská mitra) je významný turistický cíl v bezprostřední blízkosti města. Od 15. století do roku 1962 zde probíhala těžba stříbra a dalších rud a minerálů. Část těžebních štol je dnes přístupná včetně 600 m dlouhé štoly Barbora. Vchod do muzea a těžebního komplexu se nachází pod vrcholem na stanici "Mittelstation". Vrchol Stříbrné hory nabízí výhled na Bavorský les a několik šumavských pohraničních hor počínaje Roklanem.

Vodopády v soutězce Rißloch

Vodopády Rißloch[editovat | editovat zdroj]

Cca 2 km severně od města se v soutěsce Rißloch (případně Riesloch) nachází jedny z největších šumavských vodopádů. Kolem celé soutěsky s vodopády se rozpíná stejnojmenná rezervace přístupná po několika turistických trasách, jedné okružní a několika dalších vedoucích až k hoře Velký Javor a oběma Javorským jezerům.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]