Česko-německá státní hranice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Historický hraniční patník z roku 1672 na hranici Českého království a Saska (Potůčky v Krušných horách)
Česko-německý hraniční přechod na dálnici A17-D8
Česko-polsko-německé trojmezí mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou

Česko-německá státní hranice je vnitrozemská mezinárodní hranice dělící dva suverénní evropské státy – členy Evropské unie. Celková délka hranice je 818,8 km, na severu je ohraničena německo-polskou a na jihu německo-rakouskou hranicí.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Na severu začíná česko-německá hranice na česko-polsko-německém trojmezí asi deset metrů od levého břehu řeky Lužické Nisy mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou, u přechodu německo-polské a česko-polské hranice.

Odtud se hranice vine jihozápadním směrem, kopírujíc hřeben Krušných hor až do místa asi 500 metrů jižně od bavorské vesnice Mittelhammer (místní část obce Regnitzlosau). Před sjednocením Německa v roce 1989, toto místo představovalo trojmezí NSR/NDR/Československo.

Od Mittelhammeru, postupuje hranice jihovýchodním směrem, překračuje hřeben Hornofalckého a Českého lesa, až po německo-rakouské a česko-rakouské trojmezí, které se nachází na okraji Národního parku Šumava.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V době komunistického režimu v Československu (1948 až 1989) byla tato část hranice součástí železné opony. Ta byla zrušena po pádu komunistických režimů tzv. východního bloku.

Během studené války tehdejší hranice oddělovala socialistické Československo od Západního Německa (Německé spolkové republiky, NSR) a Rakouska. Byla obehnána ostnatými dráty se strážnými věžemi a nepřetržitě střežena socialistickou pohraniční stráží, stejně jako státní hranice mezi NSR a NDR. Tyto bariéry byly zrušeny v prosinci 1989. Oproti hranici mezi oběma německými státy se zde odehrálo poměrně málo pokusů o nelegální přechod.

Hranice mezi ČSSR a NDR tyto bariéry ale téměř neměla.

Hraniční toky[editovat | editovat zdroj]

Česko-německou hranici protíná, či přímo tvoří několik vodních toků:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frontière entre l'Allemagne et la République tchèque na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]