Přeskočit na obsah

Flossenbürg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Flossenbürg (rozcestník).
Flossenbürg
Flossenbürg – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška644 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00 (standardní čas)
UTC+02:00 (letní čas)
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměBavorsko
Vládní obvodHorní Falc
Zemský okresNeustadt an der Waldnaab
Flossenbürg
Flossenbürg
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha23,26 km²
Počet obyvatel1 465 (2021)
Hustota zalidnění63 obyv./km²
Správa
StarostaThomas Meiler
Oficiální webwww.flossenbuerg.de
PSČ92696
Označení vozidelNEW
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Flossenbürg je německá obec v zemském okrese Neustadt an der Waldnaab ve spolkové zemi Bavorsko. Leží u hranic s Českou republikou, nejbližší českou obcí je vesnice Lesná (Schönwald). V dobách druhé světové války se zde nacházel koncentrační tábor Flossenbürg. Dnes v obci žije přibližně 1 500[1] obyvatel.

Sousední obce

[editovat | editovat zdroj]

Pirk sousedí s následujícími obcemi od západu: Floß, Plößberg, Bärnau, Lesná, Georgenberg a Waldthurn.

Růžice kompasu Plössberg
Plössberg
  Bärnau
Bärnau
Růžice kompasu
Floss
Floss
Sever Lesná
Lesná
Západ   Flossenbürg   Východ
Jih
Waldthurn
Waldthurn
  Georgenberg
Georgenberg

Místní části

[editovat | editovat zdroj]

Obec Flossenbürg má sedm místních částí:

  • Altenhammer
  • Flossenbürg
  • Gaismühle
  • Hildweinsreuth
  • Rückersmühle
  • Rumpelbach
  • Sankt Ötzen

První písemné zmínky o místě pochází z roku 948. Hrad Flossenbürg byl vybudován kolem roku 1100 hrabětem Berengarem ze Sulzbachu, byl v majetku císaře Fridricha Barbarossy i českého krále Přemysla Otakara I. Jako pevnost sloužil hrad až do třicetileté války, kdy byl oddíly vévody Bernharda Sasko-Výmarského vypálen. Flossenbürg byl později součástí vévodství Neuburg-Sulzbach od roku 1777 podléhal zemskému soudu ve Floss a byl součástí Bavorského kurfiřtství. Administrativními reformami v Bavorsku vznikla nařízením z roku 1818 obec v současné podobě.

V letech 1938 až 1945 existoval v obci koncentrační tábor Flossenbürg s více než 100 000 vězni. Tento tábor měl řadu pobočných pracovišť, včetně poboček na území dnešní České republiky. Mezinárodně nejznámějším vnějším pracovním komandem byla skupina patnácti svědků Jehovových, kteří byli v letech 1944–1945 přiděleni na nucené práce do Panenských Břežan u Prahy, na statek Liny Heydrichové, vdovy po Reinhardu Heydrichovi, čelném představiteli nacistické strany, vedoucím hlavního úřadu říšské bezpečnosti a také zastupujícím říšském protektorovi Čech a Moravy.[2]

Dne 23. dubna 1945 dorazila do obce a koncentračního tábora 90. pěší divize 3. americké armády a bez boje je obsadila. V předchozích týdnech byli vězni zavražděni a většina vězňů byla z tábora odvezena na pochody smrti. Na rozsáhlém území od Würzburgu po Prahu zahrnoval systém koncentračních táborů Flossenbürg 80 pobočných táborů, včetně nechvalně proslulého Doggerstollenu. Dnes se na části území koncentračního tábora nachází památník.

Ve Flossenbürgu se na ulici Hohenstaufenstraße nachází čestný hřbitov, kde je pohřbeno 146 vězňů z koncentračních táborů. V jižním Německu, kde se konaly pochody smrti do koncentračního tábora Flossenbürg nebo z něj, se nacházejí hrobová místa s nejméně 1300 hroby vězňů.

Pamětihodnosti

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Flossenburg na německé Wikipedii.

  1. Alle politisch selbständigen Gemeinden mit ausgewählten Merkmalen am 31.12.2022. Spolkový statistický úřad. 21. září 2023. Dostupné online. [cit. 2023-10-07].
  2. BAUER, Zdeněk; ČVANČARA, Jaroslav. „Bylo to tam tak čarovně krásné“. Paměť a dějiny. 2022, čís. 01, s. 16–26. Dostupné online. ISSN 1802-8241. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]