Altenstadt an der Waldnaab

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Altenstadt an der Waldnaab
Altenstadt an der Waldnaab – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška419 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Altenstadt an der Waldnaab
Altenstadt an der Waldnaab
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha22,1 km²
Počet obyvatel4 707 (2022)[1]
Hustota zalidnění213,4 obyv./km²
Správa
StarostaErnst Schicketanz
Oficiální webwww.altenstadt-waldnaab.de
Telefonní předvolba09602
PSČ92665
Označení vozidelNEW
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Altenstadt an der Waldnaab (také uváděno jako Altenstadt a.d. Waldnaab) je obec ve vládním obvodě Horní Falc v zemském okrese Neustadt an der Waldnaab v Bavorsku. Žije zde přibližně 4 700[1] obyvatel.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Místní části[editovat | editovat zdroj]

Obec Altenstadt an der Waldnaab má sedm místních částí:

  • Altenstadt an der Waldnaab
  • Buch
  • Haidmühle
  • Kotzau
  • Meerbodenreuth
  • Sauernlohe
  • Süßenlohe

Sousední obce[editovat | editovat zdroj]

Altenstadt an der Waldnaab sousedí s následujícími obcemi od západu: Parkstein, Kirchendemenreuth, Neustadt an der Waldnaab a městský okres Weiden in der Oberpfalz.

Růžice kompasu   Kirchendemenreuth
Kirchendemenreuth
  Růžice kompasu
Parkstein
Parkstein
Sever Neustadt an der Waldnaab
Neustadt an der Waldnaab
Západ   Altenstadt an der Waldnaab   Východ
Jih
  Weiden in der Oberpfalz
Weiden in der Oberpfalz
 

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přesné datum vzniku města Altenstadt an der Waldnaab je neznámé. První osídlení pravděpodobně proběhlo kolem roku 900 našeho letopočtu. Je pozoruhodné, že prehistorické střepiny (datované do laténského období), jakož i velké množství opracovaných i surových pazourkových kamenů a pazourkových třísek a kamenných nástrojů na Kalvarienbergu má paleolitický a mezolitický původ. Lze předpokládat, že zde v době kamenné existovala obchodní a řemeslnická stanice, ve které se vyráběly nástroje z pazourku. Podle Tabula Peutingeriana byla kolem přelomu letopočtu oblast sídlištěm germánského kmene Naristů.

V roce 1000 již zde stál křesťanský kostel a místo se nazývalo Traindorf. Jméno místa naznačuje, že se zde mohli měnit koně. Traindorf se totiž nacházel na křižovatce tří důležitých obchodních a vojenských cest: tzv. Zlaté cesty z Prahy přes Tachov do Norimberka, Magdeburské cestě z Řezna do Magdeburgu a železné cestě, která přicházela z Auerbachu a v Traindorfu se napojovala na Zlatou cestu. Současný název Altenstadt byl vytvořen ve 13. století. Až do roku 1261 byl Altenstadt nebo Traindorf ve vlastnictví hrabat z Altendorfu, později hrabata z Ortenburgu. Altenstadt an der Waldnaab se poté stal majetkem bavorského vévody Ludvíka Přísného, jehož syn císař Ludvík Bavor slíbil vládu lankrabatům z Leuchtenbergu. Později zde bylo léno České koruny a bylo přímo spojeno s říší. Leníky během tohoto období byli pánové z Pflugku a z Guttenstein - Vrtba (česká šlechtická rodina) a rytíři Heideck. Následně až do roku 1806 patřil Altenstadt k majetku knížat ze Störnsteinu, za panování rodu Lobkoviců byl Altenstadt v roce 1807 prodán Bavorsku.

Po rýnském konfederačním aktu z roku 1806 byl Altenstadt an der Waldnaab až do roku 1918 součástí Bavorského království pod Wittelsbašskou vládou. Administrativními reformami v Bavorsku vznikla nařízením z roku 1818 obec v současné podobě.

19. a 20. století[editovat | editovat zdroj]

Stavba vlakového nádraží a napojení na železniční síť v roce 1862 podpořily přísun pracovníků do četných skláren v regionu. Sklo přineslo Altenstadtu významný hospodářský rozmach. Společnosti Beyer & Co. a Hofbauer vyráběly po celém světě oblíbený a žádaný olovnatý křišťál Změna spotřebitelského vkusu v 80. a 90. letech 20. století vedla ke snížení výroby produktů z olovnatého křišťálu, což vyústilo ve ztrátu stovek pracovních míst.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Altenstadt an der Waldnaab na německé Wikipedii.

  1. a b Alle politisch selbständigen Gemeinden mit ausgewählten Merkmalen am 31.12.2022. Spolkový statistický úřad. 21. září 2023. Dostupné online. [cit. 2023-10-07].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]