Altenstadt an der Waldnaab

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Altenstadt an der Waldnaab
Rathaus Altenstadt a.d.WN.jpg
Altenstadt an der Waldnaab – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška419 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Altenstadt an der Waldnaab
Altenstadt an der Waldnaab
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha22,1 km²
Počet obyvatel4 793 (2019)[1]
Hustota zalidnění217,3 obyv./km²
Správa
StarostaErnst Schicketanz
Oficiální webwww.altenstadt-waldnaab.de
Telefonní předvolba09602
PSČ92665
Označení vozidelNEW
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Altenstadt an der Waldnaab (také uváděno jako Altenstadt a.d. Waldnaab) je obec ve vládním obvodě Horní Falc v zemském okrese Neustadt an der Waldnaab v Bavorsku. Žije zde přibližně 4 800[1] obyvatel.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Místní části[editovat | editovat zdroj]

Obec Altenstadt an der Waldnaab má sedm místních částí:

  • Altenstadt an der Waldnaab
  • Buch
  • Haidmühle
  • Kotzau
  • Meerbodenreuth
  • Sauernlohe
  • Süßenlohe

Sousední obce[editovat | editovat zdroj]

Altenstadt an der Waldnaab sousedí s následujícími obcemi od západu: Parkstein, Kirchendemenreuth, Neustadt an der Waldnaab a městský okres Weiden in der Oberpfalz.

Růžice kompasu   Kirchendemenreuth   Růžice kompasu
Parkstein Sever Neustadt an der Waldnaab
Západ   Altenstadt an der Waldnaab   Východ
Jih
  Weiden in der Oberpfalz  

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přesné datum vzniku města Altenstadt an der Waldnaab je neznámé. První osídlení pravděpodobně proběhlo kolem roku 900 našeho letopočtu. Je pozoruhodné, že prehistorické střepiny (datované do laténského období), jakož i velké množství opracovaných i surových pazourkových kamenů a pazourkových třísek a nástrojů na Kalvarienbergu má paleolitický a mezolitický původ. Lze předpokládat, že zde v době kamenné existovala obchodní a řemeslnická stanice, ve které se vyráběly nástroje z pazourku. Podle Tabula Peutingeriana byla kolem přelomu letopočtu oblast sídlištěm germánského kmene Naristů.

V roce 1000 již zde stál křesťanský kostel a místo se nazývalo Traindorf. Jméno místa naznačuje, že se zde mohli měnit koně. Traindorf se totiž nacházel na křižovatce tří důležitých obchodních a vojenských cest: tzv. Zlaté cesty z Prahy přes Tachov do Norimberka, Magdeburské cestě z Řezna do Magdeburgu a železné cestě, která přicházela z Auerbachu a v Traindorfu se napojovala na Zlatou cestu. Současný název Altenstadt byl vytvořen ve 13. století. Až do roku 1261 byl Altenstadt nebo Traindorf ve vlastnictví hrabat z Altendorfu, později hrabata z Ortenburgu. Altenstadt an der Waldnaab se poté stal majetkem bavorského vévody Ludvíka Přísného, jehož syn císař Ludvík Bavor slíbil vládu lankrabatům z Leuchtenbergu. Později zde bylo léno České koruny a bylo přímo spojeno s říší. Leníky během tohoto období byli pánové z Pflugku a z Guttenstein - Vrtba (česká šlechtická rodina) a rytíři Heideck. Následně až do roku 1806 patřil Altenstadt k majetku knížat ze Störnsteinu, za panování rodu Lobkoviců byl Altenstadt v roce 1807 prodán Bavorsku.

Po rýnském konfederačním aktu z roku 1806 byl Altenstadt an der Waldnaab až do roku 1918 součástí Bavorského království pod Wittelsbašskou vládou. Administrativními reformami v Bavorsku vznikla nařízením z roku 1818 obec v současné podobě.

19. a 20. století[editovat | editovat zdroj]

Stavba vlakového nádraží a napojení na železniční síť v roce 1862 podpořily přísun pracovníků do četných skláren v regionu. Sklo přineslo Altenstadtu významný hospodářský rozmach. Společnosti Beyer & Co. a Hofbauer vyráběly po celém světě oblíbený a žádaný olovnatý křišťál Změna spotřebitelského vkusu v 80. a 90. letech 20. století vedla ke snížení výroby produktů z olovnatého křišťálu, což vyústilo ve ztrátu stovek pracovních míst.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Altenstadt an der Waldnaab na německé Wikipedii.

  1. a b Dostupné online. [cit. 2020-03-07]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]