Česko-rakouská státní hranice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přechod česko-rakouské hranice u Valtic v Jihomoravském kraji

Česko-rakouská státní hranice je státní hranice mezi Českem a Rakouskem. Má délku 460,3 km a je tak 3. nejdelší hranicí Česka a 3. nejdelší hranicí Rakouska. Z východu hranice začíná na soutoku řek Morava a Dyje, což je trojmezí Česka, Slovenska a Rakouska a končí na trojmezí šumavském, kde sousedí s Německem. Hranici tvoří především hornatý terén – Novohradské hory a Šumava, v jedné části ale také řeka Dyje.

Do roku 1990 bylo před hranicemi se Západním Německem a Rakouskem umístěno tzv. hraniční pásmo, které bylo téměř vysídlené a sloužilo pouze pro bezpečnostní účely. Později došlo k jeho revitalizaci, obnově uzavřených míst a jejich otevření převážně pro turisty (například na Šumavě nebo v Podyjí). Tuto hranici je možné díky Schengenské smlouvě, stejně jako všechny české hranice, od roku 2007 volně přecházet, již od roku 2004 byl přechod zjednodušen díky členství v EU.

Část území Vitorazska, tzv. Západní Vitorazsko (dnes rovněž nazýváno Vitorazsko) o rozloze 113 km² získalo Československo od Rakouska 31. července 1920 na základě Saint-Germainské smlouvy podepsané již 10. září 1919. Rakouská část území se do určité míry shoduje s územím moderního dolnorakouského okresu Gmünd.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]