Přeskočit na obsah

Hohenberg an der Eger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hohenberg an der Eger
Hohenberg an der Eger – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška525 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00 (standardní čas)
UTC+02:00 (letní čas)
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměBavorsko
Vládní obvodHorní Franky
Zemský okresWunsiedel im Fichtelgebirge
Hohenberg an der Eger
Hohenberg an der Eger
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha8,2 km²
Počet obyvatel1 477 (2007-12-31)
Hustota zalidnění180,1 obyv./km²
Správa
StarostaDieter Thoma
Oficiální webwww.stadt-hohenberg.de
PSČ95691
Označení vozidelWUN
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hohenberg an der Eger (úředně: Hohenberg a.d.Eger) je město v německé spolkové zemi Bavorsko, v zemském okresu Wunsiedel im Fichtelgebirge.

Hohenberg an der Eger leží u hranic s Českou republikou. Nachází se zde oficiální turistický hraniční přechod Hammermühle/Dubina. Nejvyšším místem města je vrch Steinberg, který se tyčí do výšky 653 metrů nad mořem. Městem protéká řeka Ohře. Podél východní strany města se nachází přírodní park Smrčiny.

První zmínka pochází z roku 1222, kdy Bertholdus de Honberg v takzvaném Waldsassener Schenkungsurkunde zmiňuje místní hrad. Tomuto bohatému šlechtici z rytířského rodu patřil také hrad ve Wunsiedelu a panství v Chebu. Od posledního z rodu, Kneußela z Hohenbergu, získal purkrabí Friedrich III. z Norimberka v roce 1285 město Wunsiedel, a o něco později i Hohenberg. Roku 1322 byl Hohenberg zastaven českému králi Janu Lucemburskému, k vydání města však nikdy nedošlo. V roce 1413 se Hohenberg vymanil z područí chebského soudního kraje, a vznikl samostatný úřad Hohenberg, jeden ze šesti úřadů takzvaného Sechsamterland (kraje šesti úřadů), které spadaly pod markrabství Brandenbursko-Bayreuthské. Pod hradem vznikla malá osada, jedno hospodářství a jeden mlýn. Obec a hrad Hohenberg měli do roku 1799 privilegia města s císařským azylem. To znamenalo, že ten kdo porušil nějaká pravidla, a podařilo se mu dostat do města, byl pod císařskou ochranou, a nesměl být dále pronásledován. Čtyři kamenné sloupy (nyní se nacházejí v nádvoří hradu) se nacházely před vstupem do města, a označovaly bezpečné místo.

V roce 1814 otevřel Carl Magnus Hutschenreuther v Hohenbergu první porcelánku v severovýchodním Bavorsku.

Hrad Hohenberg.

Hrad Hohenberg

[editovat | editovat zdroj]

Hrad Hohenberg je nejzachovalejší hrad v celých Smrčinách. Hrad má půdorys šestiúhelníku, se třemi oválnými a dvěma čtvercovými věžemi. V hradním nádvoří stojí knížecí dům z roku 1666, který dříve býval markraběcím loveckým zámečkem.

Muzeum německého porcelánu, představuje na 2000 m² porcelán vyráběný během třech století. Třikrát do roka se mění zvláštní výstava s regionální, národní a mezinárodní tematikou. Muzeum patří spolu s 16 kilometrů vzdáleným muzejním komplexem v Selbu k muzeím Porcelánového světa.

Místní části

[editovat | editovat zdroj]
  • Hohenberg am der Eger
  • Neuhaus

Partnerská města

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hohenberg an der Eger na německé Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]