Spréva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Spréva
Spree
Spreewald (lužickosrbsky Błota)
Základní informace
Délka toku375,3[1] km
Plocha povodí9858[1] km²
Průměrný průtok36 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Ústecký kraj)
NěmeckoNěmecko Německo (SaskoBudyšín, BraniborskoChotěbuz, Berlín)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Havola
povodí Sprévy (Německo 99,29 %, Česko 0,71 %)[1]
mapa toku řeky
mapa toku řeky
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spréva (německy Spree, hornolužickosrbsky Sprjewja) je řeka ve východním Německu (Sasko, Braniborsko, Berlín), která na dvou místech krátce protéká i územím Česka (ve Šluknovském výběžku). Spréva je 375,3 km[1] dlouhá a její povodí má plochu 9 858 km².[1] Protéká Berlínem a je největším přítokem řeky Havoly.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Spréva v katastru bývalé obce Fukov

Spréva pramení poblíž česko-německé státní hranice na rozhraní Šluknovského výběžku (okres Děčín) a zemského okresu Zhořelec v Sasku ze tří pramenů: v Neugersdorfu, na západním úbočí hory Kottmar (Löbau) a v Ebersbachu-Spreedorfu. Mezi Neugersdorfem a Ebersbachem tvoří horní tok Sprévy česko-německou hranici a v katastru zaniklé obce Fukov protéká v délce asi 500 metrů čistě českým územím.

Řeka dále teče přes Středoevropskou nížinu, historickým územím Horní a Dolní Lužice a následně Braniborska, přičemž protéká středisky všech těchto regionů (Budyšín, Chotěbuz, Berlín) a řadou dalších měst. Pod Chotěbuzí (tj. severně) v oblasti Spreewald se její tok rozlévá do více ramen a postupně opisuje dva velké oblouky, kterými několikrát zcela mění směr, načež se mezi Beeskowem a Fürstenwalde obrací severozápado-západním směrem. Zde je ze Sprévy veden důležitý plavební kanál do Eisenhüttenstadtu na Odře.

Spréva dále protéká předměstím Köpenick a středem Berlína a ve Špandavě se zleva vlévá do Havoly, přičemž je v místě soutoku podstatně delší zdrojnicí než sama Havola.

Na řece je od roku 1977 postavena Budyšínská vodní nádrž. Dále přirozeně protéká přes jezera Schwielochsee a Müggel.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšších vodních stavů dosahuje na jaře, v létě hladina klesá. Průměrný průtok v ústí je 36 m³/s. Ten je regulován četnými přehradními nádržemi a jezery. Řeka nepravidelně zamrzá jen v některých letech.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Řeka je splavněna a vodní doprava je možná v délce 182 km. Je součástí vodní cesty, která spojuje Odru (s kterou je spojena kanálem) a Labe (do kterého se vlévá Havola).

Na řece leží města Ebersbach-Neugersdorf, Neusalza-Spremberg, Schirgiswalde-Kirschau, Budyšín, Spremberg, Chotěbuz, Lübbenau, Lübben, Beeskow, Fürstenwalde/Spree, Erkner a Berlín.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e Labe a jeho povodí [online]. [cit. 2016-05-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-24. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]