Eisenhüttenstadt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eisenhüttenstadt
Průmyslová část města
Průmyslová část města
Eisenhüttenstadt – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměBraniborsko
Zemský okresOdra-Spréva
Eisenhüttenstadt
Eisenhüttenstadt
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha63,4 km²
Počet obyvatel30 416 (2015)
Hustota zalidnění479,7 obyv./km²
Správa
StarostaFrank Balzer (SPD)
Vznik1950
Oficiální webwww.eisenhuettenstadt.de
Telefonní předvolba03364
PSČ15890
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vývoj počtu obyvatel

Eisenhüttenstadt (v letech 1953–1961 Stalinstadt) je město v německé spolkové zemi Braniborsko, žije v něm 27 444 obyvatel (rok 2014). Leží na levém břehu Odry na hranici s Polskem, Odersko-sprévský kanál je spojuje se 120 km vzdáleným Berlínem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Z roku 1251 pochází první písemná zmínka o městečku Fürstenberg (polsky Przybrzeg, hornolužicky Pśibrjog). V roce 1950 rozhodlo vedení SED vybudovat u Fürstenbergu velký podnik na zpracování železa. Již 18. srpna téhož roku byl položen základní kámen stavby závodu Eisenhütten Kombinat Ost (zkratka EKO), u něhož se začalo pro zaměstnance budovat nové sídliště EKO Wohnstadt. V roce 1953 dostalo městská práva a název Stalinstadt na počest J. V. Stalina.[1] Bylo koncipováno jako vzorné město s komfortními domy ve stylu socialistického realismu a veškerou moderní občanskou vybaveností včetně vlastního divadla (Friedrich-Wolf-Theater). V roce 1961 bylo město administrativně spojeno s historickým Fürstenbergem a vesnicí Schönfließ, v rámci destalinizace dostalo nový název Eisenhüttenstadt (Město železných hutí). Rozvoj průmyslu vedl k nárůstu počtu obyvatel, který v osmdesátých letech přesáhl padesát tisíc. Po pádu NDR došlo k privatizaci, hutě získala firma ArcelorMittal. Nový majitel propustil více než polovinu zaměstnanců a mnoho lidí, zejména mladých, z města odešlo hledat si práci jinam.[2] V roce 1993 byla k městu připojena vesnice Diehlo.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází muzeum, nemocnice, střední škola Albert-Schweitzer-Gymnasium a Dokumentační centrum každodenního života v NDR.[3] Ukázkou stalinské architektury je velký hotel Aktivist. Ve Fürstenbergu se nachází řada historických budov, mezi nimiž vyniká evangelický gotický chrám Nikolaikirche. Městský znak vytvořil Jan Hanski a je v něm vyobrazena holubice míru, vysoké pece a vlnovky symbolizující řeku Odru. Až do svého zániku zde hrával fotbalový klub Eisenhüttenstädter FC Stahl, který působil v Oberlize NDR. Město je známé také pod posměšnou přezdívkou Schrottgorod.[4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Die verbotene Stadt. Die Zeit, 27. února 2003
  2. Eisenhüttenstadt - vzorové město NDR slaví šedesátiny. Česká televize, 28. srpna 2010
  3. Kulturelle-Projekte
  4. Von Stalingrad nach Schrottgorod - So haben sich Städtenamen verändert. Welt der Wunder, 30. září 2015. www.weltderwunder.de [online]. [cit. 2016-06-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-07-01. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]