Mandava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o řece. O návrší pojednává článek Mandava (Středočeská pahorkatina).
Mandava
Mandava v Žitavě
Mandava v Žitavě
Základní informace
Délka toku 41 km
Průměrný průtok 1,2 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Šluknovská pahorkatina
Ústí
Lužická Nisa
228 m n. m.
Protéká
ČeskoČesko Česko (Ústecký kraj), NěmeckoNěmecko Německo (Sasko)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Odra, Lužická Nisa

Mandava (německy Mandau) je říčka ve Šluknovské pahorkatině a v Horním Lužicí v Sasku. Jako levý přítok Lužické Nisy náleží k povodí Odry.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Mandava pramení ve výšce 521 m n.m. západně od Starých Křečan, severně od Vlčí hory. Poté teče jihovýchodním směrem do Rumburka, kde poprvé opouští české území, aby se do Česka po protečení německou obcí Seifhennersdorf opět vrátila. Dále protéká českým Varnsdorfem, kde se do ní vlévá hraniční Zlatý potok, opouští podruhé české území a stáčí se směrem na východ. Ke státní hranici ve Varnsdorfu má délku 21 km, z toho na českém území 16 km, povodí má k tomuto místu plochu 101,7 km² (na území Německa 30,9 km²), průtok pak 1,20 m³/s. Za státní hranicí protéká německým městem Großschönau bezprostředně navazujícím na český Varnsdorf, kde se do ní vlévá pod vrchem Hutberg její největší přítok – potok Lužnička dlouhý 11,95 km. Po dalších přibližně 20 km toku na německém území se vlévá do Lužické Nisy v nadmořské výšce 228 m n.m. v Žitavě. V povodí Mandavy se nachází 252 vodních ploch na území České republiky o celkové výměře 104,22 ha. Největšími vodními plochami v povodí Mandavy jsou Rybnišťský velký rybník, Světlík a Varnsdorfský rybník.

Bleskové povodně[editovat | editovat zdroj]

Ve dnech 7.8.2010 a 8.8.2010 se povodím Mandavy a dalších řek v Ústeckém a Libereckém kraji prohnala tzv. Blesková povodeň. Bezpečnostní rada Ústeckého kraje proto přijala doporučení Povodňové komise ÚK vyhlásit stav nebezpečí, který hejtmanka vyhlásila pro území okresu Děčín na dobu od 7. 8. 2010 od 20.00 hod. do 21. 8. do 24.00 hod. Voda v Mandavě ve Varnsdorfu začala kulminovat cca v 17:30 v sobotu 7.8.2010, kdy dosáhla svého maxima - tj. 245 cm a průtoku více než 65 m3/s. Povodně si vyžádaly velké škody na majetku a v několika případech i na životě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]