Seifhennersdorf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Seifhennersdorf
Kreuzkirche
Seifhennersdorf – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 360 m n. m.
Časové pásmo SEČ/SELČ
Stát Německo Německo
spolková země Sasko Sasko
zemský okres Zhořelec
Seifhennersdorf na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 19,13 km²
Počet obyvatel 3 897[1] (2013-11-30)
Hustota zalidnění 204 obyv./km²
Správa
Starosta Karin Berndt (UBS)
Oficiální web www.seifhennersdorf.de
Adresa obecního úřadu Rathausplatz 01
02782 Seifhennersdorf
Telefonní předvolba 03586
PSČ 02782
Označení vozidel GR
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Seifhennersdorf (hornolužickosrbsky Wodowe Hendrichecy, dolnolužickosrbsky Zaruž, česky Saský Jindřichov)[zdroj?] je saské město v Zemském okrese Zhořelec. Leží na jihovýchodě Saska u českých hranic. Od okresního města Zhořelce je vzdáleno asi 50 kilometrů jihozápadním směrem. V současné době má necelých 3 900 obyvatel. První písemná zmínka pochází z roku 1352, ale město jistě muselo existovat již v první polovině 13. století.

Seifhennersdorf se původně skládá z pěti vesnic ležících v údolí řeky Mandavy a Leutersdorfského potoka. Procházejí jím silnice S 139, S 140 a S 141 a železniční trať číslo 236.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Členění a název města[editovat | editovat zdroj]

Město se skládá z pěti původně samostatných vesnic:

  • Oberdorf (Horní vesnice) – nejvýchodněji položená část města leží u hranic s českým Horním Jindřichovem. V této vesnici se na úpatí vrchu Jockelberg nachází původní samota Feldhäuser (Polní domky), ze které dodnes zbyl pouze název ulice Feldhäuserweg.
  • Mitteldorf (Prostřední vesnice) – navazuje na Oberdorf a táhne se dále podél toku Mandavy. Pod vlakovým nádražím se část Mitteldorfu nazývala Die Scheibe, po ní převzala název současná ulice An der Scheibe. Nad Große Mühle (Velkým mlýnem) se nacházela část An dem Mehre (Na výšině). Samotný Mitteldorf je rozdělen řekou Mandavou na dvě části: Kirchseite na pravé straně řeky a Waldseite na levé straně řeky blíž k českým hranicím. Oberdorf a Mitteldorf tvoří centrum Seifhennersdorfu.
  • Seiffen (Sejfy) – dostaly svůj název podle sejpů, které vznikaly při získávání drahých kovů. První zmínka o části je z roku 1402, vesnice je jmenována jako Seyffen. Část názvu této vesnice převzalo současné město do svého názvu. Ležely v údolí Leutersdorfského potoka na úpatí vrchu Stolleberg. Dále k nim náležely osady Harthe na severu města a osada Folge, v současnosti náležející do katastru obce Leutersdorf.
  • Läuterau – leží pod Sejfy na jihovýchodním okraji města pod vrchem Hrádek. Dříve nesla tato část název Otterau, později Leiterau'.' V současnosti po této části nese název ulice An der Läuterau.
  • Halbendorf – nachází se pod Hrádkem u státní hranice. Roku 1566 je o ní první písemná zmínka, ještě jako Kleinhennersdorfu. Jedná se o nejmladší část města. Další varianty názvu: das halbe Dorf (1719) či das Halbedorf (1805).

Město Seifhennersdorf převzalo své jméno po Mitteldorfu jehož název se během dob měnil: první písemná zmínka z roku 1352 ho pojmenovává Henrici villa apud Romberch, tedy Jindřichova ves u Rumburka, o šest let později čteme o Heinrichstorfu. Dále se vyskytují názvy Henricivilla prope Romberg (1384), Heinrichsdorff (1402), Heynerstorff am Seyffe (1447), Hennersdorff im Seiffenn (1483), Niederhennersdorf sammt den Seiffen (1584) či Hennersdorf in Seiffen (1657).[2] Nakonec se na mapě z roku 1805 objevuje název Seifhennersdorf, spojenina původního Hennersdorf in Seiffen.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Rok Počet obyvatel
1895 3545 mužů,
3939 žen
7484 obyvatel

Náboženský život[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (německy) Aktuální data počtu obyvatel Saska
  2. (německy) Digitales Historiches Ortsverzeichnis von Sachsen
Růžice kompasu Neugersdorf Leutersdorf Růžice kompasu
Horní Jindřichov Sever Spitzkunnersdorf
Západ   Seifhennersdorf   Východ
Jih
Studánka Varnsdorf