Jiříkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o městě na Rumbursku. Další významy jsou uvedeny v článku Jiříkov (rozcestník).
Jiříkov
Centrum obce (2008)

Centrum obce (2008)

znak obce Jiříkovvlajka obce Jiříkovznakvlajka

status: město
LAU 2 (obec): CZ0421 562581
kraj (NUTS 3): Ústecký (CZ042)
okres (LAU 1): Děčín (CZ0421)
obec s rozšířenou působností: Rumburk
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální výměra: 13,31 km²
počet obyvatel: 3 777 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 368 m n. m.
PSČ: 407 53
zákl. sídelní jednotky: 3
části obce: 4
katastrální území: 2
adresa městského úřadu: Městský úřad Jiříkov
Náměstí č. p. 464/1
407 53 Jiříkov
starosta / starostka: Michal Maják
Oficiální web: www.mestojirikov.cz
E-mail: mesto@jirikov.cz
Jiříkov na mapě
Jiříkov
Red pog.svg
Jiříkov
Zdroje k infoboxu a částem obce

Jiříkov (původně Georgswalde) je město v severních Čecháchokrese Děčín Ústeckého kraje. V Jiříkově žije 4096[2] obyvatel, což není mnoho v porovnání se začátkem 20. století, kdy se počet obyvatel obce vyšplhal až na 10 tisíc.[3]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Jiříkov se rozprostírá v malebném údolí na Jiříkovském potoce, dříve zvaným Ritterbach, ve Šluknovském výběžku, na hranicích s Německem v takzvaném Českém Nizozemí.

PSČ města je 407 53. Město se člení na Starý Jiříkov, Nový Jiříkov, Loučné a Filipov. Ve znaku města je vyobrazen svatý Jiří při boji s drakem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie města Jiříkova začíná kdesi ve vrcholném středověku. Jiříkov byl údajně založen již mezi roky 12401300, věrohodnější je ale spíše rok 1346, tedy rok, k němuž se váže první písemná zmínka o obci[3]

Roku 1756 byla obec povýšena dekretem Marie Terezie na městys s tržním právem,roku 1849 byly spojeny čtyři obce Starý Jiříkov, Nový Jiříkov, Loučné a Filipov do jedné obce, roku 1914 byl městys povýšen dekretem Františka Josefa I. na město.[3] V letech 1927 až 1930 bylo postaveno filipovský biograf. V komunálních volbách v roce 1938 projevili zdejší obyvatelé jasné sympatie k sudetoněmecké straně SdP Konráda Henleina a v říjnu 1938 již vítali německou armádu a v nedalekém Fukově, (dříve Fugau) i samotného führera Velkoněmecké říše. Tyto sympatie měly ale také svou dohru po porážce Německa. V květnu 1945 osvobodila Jiříkov 2. polská armáda.[3] V letech 1945-1946 došlo k vysídlení původního německého obyvatelstva na základě Benešových dekretů. Vyhláškou ministra vnitra ze zde 1. července 1947 byl změněn původní název obce – Georgswalde – na Jiříkov.[3] Po roce 1948 byly jiříkovské podniky znárodněny.

V padesátých letech byl postaven sportovní stadion na Rumburské ulici. V současné době[kdy?] probíhá dlouhodobá rekonstrukce jiříkovského náměstí a nedávno byly opraveny oba mosty na náměstí přes Jiříkovský potok.

Pamětihodnosti, zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Na jiříkovském náměstí jistě nepřehlédnete farní kostel svatého Jiří, který nechala postavit roku 1725 hraběnka Ernestína z Harrachu,[3] který se pyšní krásným oltářem od Dominika Kindermanna (1739–1817) a barokní sousoší svatého Karla Boromejského, Jana Nepomuckého a svatého Floriána z roku 1769.[3] Ve městě jsou dále pozoruhodné památky jako švédský sloup z roku 1704, zamřížovaný vchod do jiříkovské štoly[3] obestřené tajemstvím.

Mezi nejvýznamnější budovy patří například budova spořitelny. Dominantní budova spořitelny pochází z roku 1912. Roku 2011 byla pobočka banky zrušena. Dnes jsou v budově byty a městská policie. Pozoruhodný je balkon, který se nachází ve vyšších patrech budovy a dá se z něj dívat na náměstí. Hodiny ve věži budovy byly během jara 2014 zrekonstruovány a ke stému výročí povýšení Jiříkova na město byl osazen nový elektrický stroj místo původního mechanického.[4] V budoucnu[kdy?] má v této budově vzniknout knihovna.

Filipov[editovat | editovat zdroj]

Za zvláštní pozornost stojí poutní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů při klášteře redemptoristiů v části města Filipově z roku 1870, povýšený v roce 1926 papežem Piem XI. na baziliku minor, místo děje filipovského zázraku z roku 1866.[5] Bazilika ve Filipově není dosud zapsána na seznamu chráněných budov.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Povodně na náměstí v Jiříkově, srpen 2010

Zdejší obyvatelstvo, podobně jako lidé ve zdejším kraji živili tkalcovstvím a později plátenictvím a přidruženou výrobou, tedy barvením látek, zpracováváním bavlny a nití.[3] Později se s industrializací království připojila i výroba textilu a tkalcovských stavů.

Kromě toho proslavila město také výroba klavírů značky August Förster. Po roce 1945 však byla jiříkovská pianovka německé firmě zabavena československou vládou a jako znárodněný podnik přešla pod českou značku Petrof, která zde vyráběla klavíry pod původním označením August Förster.

Hospodářská krize dolehla i na dnešní Jiříkov. Pracovních příležitostí ve městě ubylo a pracující za prací dojíždějí do sousedních měst. Jelikož byl Jiříkov dříve průmyslovým městem, dochovala se spousta industriálních staveb, které ale dnes slouží spíše jiným účelům. Výroba byla v devadesátých letech 20. století ukončena např. v Jawě a nebo Elitexu. V Jiříkově také dříve existovala továrna na obuv nebo na lustry. Pro Jiříkov, stejně jako pro celé německé severní Čechy byl typický textilní průmysl, ten ale s vysídlením původního obyvatelstva po druhé světové válce postupně zanikl. I dnes ale najdeme ve městě několik menších a středně velkých průmyslových podniků.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Koncem května se koná Filipovská pouť. Začátkem července projíždí městem cyklistický závod Tour de Feminin, na přelomu července a srpna se v sousedním Neugersdorfu koná Annenská pouť s 283 lety tradice[6] a v srpnu každého roku festival s názvem Houmrův triatlon. Vždy první sobotu v září pak projíždí městem cyklisté – účastníci již tradičního závodu Tour de Zeleňák. V době adventu probíhá v sousedním Ebersbachu takzvaný Ruprechtsmarkt, tedy vánoční trhy. Dne 24. května 2014 se zde konaly oslavy k povýšení Jiříkova na město.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Svérázná poloha města na hranici s Německem a nedaleko hranice s Polskem se přímo nabízí jako základna pro jarní, letní i podzimní výlety cyklistické i pěší do blízkého i dalekého okolí, kde se nachází nepřeberné množství turistických cílů. Městem prochází cyklostezka 3043. Ve městě najdeme mnoho hospod a restaurací, kde se může turista občerstvit. Pro výlet může být zajímavá filipovská bazilika. Tato stavba byla postavena na počest údajnému zázraku a ve dvacátých letech 20. století patřila mezi nejnavštěvovanější kostely ve střední Evropě. Turistu může zaujmout také Jiříkovská stezka, která vede lesem na Šluknov-Království.

Okolní města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]
  2. Počty obyvatel v obcích
  3. a b c d e f g h i Stránky občanského sdružení "Muzeum Jiříkov", o.s.
  4. http://www.mestojirikov.cz/odbor-mistniho-a-bytoveho-hospodastvi/784-hodiny-ve-vezi-byv-sporitelny
  5. Web Poutní místa Šluknovska
  6. Web Jacobimarkt

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]