Jiříkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o městě na Rumbursku. Další významy jsou uvedeny v článku Jiříkov (rozcestník).
Jiříkov
Centrum obce (2008)

Centrum obce (2008)

znak obce Jiříkovvlajka obce Jiříkovznakvlajka

status: město
NUTS 5 (obec): CZ0421 562581
kraj (NUTS 3): Ústecký (CZ042)
okres (NUTS 4): Děčín (CZ0421)
obec s rozšířenou působností: Rumburk
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální výměra: 13,31 km²
počet obyvatel: 4096 (2011)
nadmořská výška: 368 m
PSČ: 407 53
zákl. sídelní jednotky: 4
části obce: 2
katastrální území: 2
adresa městského úřadu: Městský úřad Jiříkov
Náměstí č. p. 464/1
407 53 Jiříkov
starosta / starostka: Michal Maják
Oficiální web: http://www.mestojirikov.cz
E-mail: mesto@jirikov.cz
Jiříkov na mapě
Jiříkov (Česko)
Red pog.png
Jiříkov, Česko
Zdroje k infoboxu a částem obce

Město Jiříkov (původně Georgswalde) se rozprostírá v malebném údolí na severu Čech na Jiříkovském potoce, dříve známým jako Ritterbach, v okrese Děčín ve Šluknovském výběžku, na hranicích s Německem v takzvaném Českém Nizozemí. V Jiříkově žije 4096[1] obyvatel, což není mnoho v porovnání se začátkem 20.století, kdy se počet obyvatel obce vyšplhal až na 10 tisíc.[2] PSČ města je 407 53. Město se člení na Starý Jiříkov, Nový Jiříkov, Loučné a Filipov. Ve znaku města je vyobrazen svatý Jiří při boji s drakem.

Pamětihodnosti, zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Na jiříkovském náměstí jistě nepřehlédnete farní kostel svatého Jiří, který nechala postavit roku 1725 hraběnka Ernestína Harrach,[2] který se pyšní krásným oltářem od Dominika Josefa Kindermanna a barokní sousoší svatého Karla Boromejského, Jana Nepomuckého a svatého Floriána z roku 1769.[2] Navštívíte-li město, musíte spatřit švédský sloup z roku 1704, zamřížovaný vchod do jiříkovské štoly[2] obestřené tajemstvím a v žádném případě nesmíte opomenout navštívit poutní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově z roku 1870, povýšený v roce 1926 papežem Piem XI. na baziliku minor, místo děje filipovského zázraku z roku 1866.[3]

Obyvatelé, průmysl[editovat | editovat zdroj]

Zdejší obyvatelé se jako obyvatelé celého okolí živili tkalcovstvím a později plátenictvím a přidruženou výrobou, tedy barvením látek, zpracováváním bavlny a nití.[2] Později se s industrializací království připojila i výroba textilu a tkalcovských stavů. Kromě toho proslavila toto město výroba klavírů značky August Förster, ta nesmí být v žádném případě opomenuta. V pozdějších dobách byla jiříkovská pianovka známá spíše pod názvem Petrof.

Exkurs do historie, významná data[editovat | editovat zdroj]

Historie města Jiříkova začíná kdesi ve vrcholném středověku. Jiříkov byl údajně založen již mezi roky 12401300, věrohodnější je ale spíše rok 1346, tedy rok, k němuž se váže první písemná zmínka o obci[2]

Roku 1756 byla obec povýšena dekretem Marie Terezie na městys s tržním právem, roku 1914 byl městys povýšen dekretem Františka Josefa I. na město.[2]

V komunálních volbách v roce 1938 projevili zdejší obyvatelé jasné sympatie k sudetoněmecké straně SdP Konráda Henleina a v říjnu 1938 již vítali osvobozeneckou německou armádu a v nedalekém Fukově, dříve Fugau, i samotného „Vůdce“ Velkoněmecké říše. Tyto sympatie měly ale také svou dohru po druhém osvobození. V květnu 1945 osvobodila Jiříkov 2. polská armáda. A poté přišel [odsun.[2] V letech 1945 až 46 došlo k vysídlení původního německého obyvatelstva na základě Benešových dekretů. Vyhláškou ministra vnitra ze zde 1.července 1947 byl změněn původní název obce – Georgswalde – na Jiříkov.[2]

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Hospodářská krize dolehla i na dnešní Jiříkov. Pracovních příležitostí ve městě ubylo a pracující za prací dojíždějí do sousedních měst.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Koncem května se koná Filipovská pouť. Začátkem července projíždí městem cyklistický závod Tour de Feminin, na přelomu července a srpna se v sousedním Neugersdorfu koná Annenská pouť s 283 lety tradice[4] a v srpnu každého roku festival s názvem Houmrův triatlon. Vždy první sobotu v září pak projíždí městem cyklisté – účastníci již tradičního závodu Tour de Zeleňák. V době adventu probíhá v sousedním Ebersbachu takzvaný Ruprechtsmarkt, tedy vánoční trhy.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Svérázná poloha města na hranici s Německem a nedaleko hranice s Polskem se přímo nabízí jako základna pro jarní, letní i podzimní výlety cyklistické i pěší do blízkého i dalekého okolí, kde se nachází nepřeberné množství turistických cílů. Městem prochází cyklostezka 3043.

Jiné[editovat | editovat zdroj]

V současné době probíhá dlouhodobá rekonstrukce jiříkovského náměstí a nedávno byly opraveny oba mosty na náměstí přes Jiříkovský potok.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Počty obyvatel v obcích
  2. a b c d e f g h i Stránky občanského sdružení "Muzeum Jiříkov", o.s.
  3. Web Poutní místa Šluknovska
  4. Web Jacobimarkt

Okolní města[editovat | editovat zdroj]