Jiříkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o městě na Rumbursku. Další významy jsou uvedeny v článku Jiříkov (rozcestník).
Jiříkov
Centrum obce (2008)

Centrum obce (2008)

znak obce Jiříkovvlajka obce Jiříkovznakvlajka

status: město
NUTS 5 (obec): CZ0421 562581
kraj (NUTS 3): Ústecký (CZ042)
okres (NUTS 4): Děčín (CZ0421)
obec s rozšířenou působností: Rumburk
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální výměra: 13,31 km²
počet obyvatel: 3875 (1. 1. 2014)
nadmořská výška: 368 m n. m.
PSČ: 407 53
zákl. sídelní jednotky: 4
části obce: 2
katastrální území: 2
adresa městského úřadu: Městský úřad Jiříkov
Náměstí č. p. 464/1
407 53 Jiříkov
starosta / starostka: Michal Maják
Oficiální web: http://www.mestojirikov.cz
E-mail: mesto@jirikov.cz
Jiříkov na mapě
Jiříkov
Red pog.png
Jiříkov
Zdroje k infoboxu a částem obce

Město Jiříkov (původně Georgswalde) se rozprostírá v malebném údolí na severu Čech na Jiříkovském potoce, dříve známým jako Ritterbach, v okrese Děčín ve Šluknovském výběžku, na hranicích s Německem v takzvaném Českém Nizozemí. V Jiříkově žije 4096[1] obyvatel, což není mnoho v porovnání se začátkem 20.století, kdy se počet obyvatel obce vyšplhal až na 10 tisíc.[2] PSČ města je 407 53. Město se člení na Starý Jiříkov, Nový Jiříkov, Loučné a Filipov. Ve znaku města je vyobrazen svatý Jiří při boji s drakem.

Pamětihodnosti, zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Na jiříkovském náměstí jistě nepřehlédnete farní kostel svatého Jiří, který nechala postavit roku 1725 hraběnka Ernestína Harrach,[2] který se pyšní krásným oltářem od Dominika Josefa Kindermanna a barokní sousoší svatého Karla Boromejského, Jana Nepomuckého a svatého Floriána z roku 1769.[2] Navštívíte-li město, musíte spatřit švédský sloup z roku 1704, zamřížovaný vchod do jiříkovské štoly[2] obestřené tajemstvím a v žádném případě nesmíte opomenout navštívit poutní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově z roku 1870, povýšený v roce 1926 papežem Piem XI. na baziliku minor, místo děje filipovského zázraku z roku 1866. [3]

Obyvatelé, průmysl[editovat | editovat zdroj]

Zdejší obyvatelé se jako obyvatelé celého okolí živili tkalcovstvím a později plátenictvím a přidruženou výrobou, tedy barvením látek, zpracováváním bavlny a nití.[2] Později se s industrializací království připojila i výroba textilu a tkalcovských stavů. Kromě toho proslavila toto město výroba klavírů značky August Förster, ta nesmí být v žádném případě opomenuta. V pozdějších dobách byla jiříkovská pianovka známá spíše pod názvem Petrof.

Exkurs do historie, významná data[editovat | editovat zdroj]

Historie města Jiříkova začíná kdesi ve vrcholném středověku. Jiříkov byl údajně založen již mezi roky 12401300, věrohodnější je ale spíše rok 1346, tedy rok, k němuž se váže první písemná zmínka o obci[2]

Roku 1756 byla obec povýšena dekretem Marie Terezie na městys s tržním právem,roku 1849 byly spojeny čtyři obce Starý Jiříkov, Nový Jiříkov, Loučné a Filipov do jedné obce, roku 1914 byl městys povýšen dekretem Františka Josefa I. na město.[2] V letech 1927 až 1930 bylo postaveno filipovské kino (Dnes se po něm jmenuje autobusová zastávka). V komunálních volbách v roce 1938 projevili zdejší obyvatelé jasné sympatie k sudetoněmecké straně SdP Konráda Henleina a v říjnu 1938 již vítali osvobozeneckou německou armádu a v nedalekém Fukově, dříve Fugau, i samotného „Vůdce“ Velkoněmecké říše. Tyto sympatie měly ale také svou dohru po druhém osvobození. V květnu 1945 osvobodila Jiříkov 2. polská armáda. A poté přišel [odsun.[2] V letech 1945 až 46 došlo k vysídlení původního německého obyvatelstva na základě Benešových dekretů. Vyhláškou ministra vnitra ze zde 1.července 1947 byl změněn původní název obce – Georgswalde – na Jiříkov.[2] Po roce 1948 jsou jiříkovské podniky znárodněny. V padesátých letech je postaven stadion na Rumburské ulici. V letech 2004-2005 probíhá stavba dětského domova v Čapkově ulici a v letech 2010- 2011 probíhá stavba budovy ÚSP Jiříkov (Domov Severka).

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Hospodářská krize dolehla i na dnešní Jiříkov. Pracovních příležitostí ve městě ubylo a pracující za prací dojíždějí do sousedních měst. Ve městě se nachází cca 4 větší továrny. Jelikož byl Jiříkov dříve průmyslovým městem, dochovalo se spousta továrních budov, ve kterých je většinou dodnes výroba. Výroba byla v devadesátých letech 20. století ukončena např. v Jawě (továrna na motocykly) a nebo také slévárna ve Filipově. V Jiříkově také dříve existovala továrna na obuv. Dodnes se nachází ve Svobodově ulici. Největším továrnám se v poslední době podařilo postavit několik ocelových hal. Pro Jiříkov, stejně jako pro celé Lužické hory je typický textilní průmysl. Ten, ale po druhé světové válce postupně zanikl a vznikla zde nová průmyslová odvětí.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Koncem května se koná Filipovská pouť. Začátkem července projíždí městem cyklistický závod Tour de Feminin, na přelomu července a srpna se v sousedním Neugersdorfu koná Annenská pouť s 283 lety tradice[4] a v srpnu každého roku festival s názvem Houmrův triatlon. Vždy první sobotu v září pak projíždí městem cyklisté – účastníci již tradičního závodu Tour de Zeleňák. V době adventu probíhá v sousedním Ebersbachu takzvaný Ruprechtsmarkt, tedy vánoční trhy. 24.5. 2014 se zde konaly oslavy k povýšení Jiříkova na město.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Svérázná poloha města na hranici s Německem a nedaleko hranice s Polskem se přímo nabízí jako základna pro jarní, letní i podzimní výlety cyklistické i pěší do blízkého i dalekého okolí, kde se nachází nepřeberné množství turistických cílů. Městem prochází cyklostezka 3043. Ve městě je také mnoho hospod a restaurací, kde se může turista občerstvit. Turisticky zajímavá je také rozhledna Schlechtenberg ve městě Ebersbach-Neugersdorf (vzniklo v roce 2011 sloučením Ebersbachu a Neugersdorfu). Pro výlet je také zajímavá filipovská bazilika. Tato stavba byla postavena na počest údajnému zázraku a ve dvacátých letech 20. století patřila mezi nejnavštěvovanější kostely ve střední Evropě. Zajímavá je také Jiříkovská stezka, která vede lesem na Šluknov-Království.

Jiné[editovat | editovat zdroj]

V současné době probíhá dlouhodobá rekonstrukce jiříkovského náměstí a nedávno byly opraveny oba mosty na náměstí přes Jiříkovský potok.

Významné budovy[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejvýznamnější budovy patří například budova spořitelny. V budoucnu má v této budově vzniknout knihovna. Významná je také bazilika Panny Marie Pomocné, která se nachází ve Filipově. Bazilika ve Filipově ještě není zapsána na seznamu chráněných budov. Dále pak kostel sv. Jiří z roku 1725, nebo kino atd.

Spořitelna[editovat | editovat zdroj]

Základní kámen této budovy byl položen roku 1912 tedy na začátku 20. století kdy byl největší průmyslový a stavební rozmach Jiříkova. Roku 2011 byla pobočka banky zrušena. Dnes jsou v budově byty, kadeřnictví, ale i městská policie. Pozoruhodný je balkón, který se nachází ve vyšších patrech budovy a dá se z něj dívat na náměstí. Hodiny ve věži budovy byly během jara 2014 zrekonstruovány a ke stému výročí povýšení Jiříkova na město byl osazen nový elektrický stroj místo původního mechanického.[5]

Povodně na náměstí v Jiříkově.

Okolní města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Počty obyvatel v obcích
  2. a b c d e f g h i Stránky občanského sdružení "Muzeum Jiříkov", o.s.
  3. Web Poutní místa Šluknovska
  4. Web Jacobimarkt
  5. http://www.mestojirikov.cz/odbor-mistniho-a-bytoveho-hospodastvi/784-hodiny-ve-vezi-byv-sporitelny

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]