Mukačevo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mukačevo
Мукачево / Мукачеве / Munkács
Mukačevská radnice
Mukačevská radnice
Mukačevo – znak
znak
Mukačevo – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 120 m n. m.
stát: Ukrajina Ukrajina
oblast: Zakarpatská
administrativní dělení: město je centrem rajónu
Mukačevo na mapě
Mukačevo na mapě Zakarpatské oblasti
Mukačevo
Red pog.png
Mukačevo
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 27,89 km²
počet obyvatel: 77 300 (2004)
etnické složení: Ukrajinci a Rusíni, Maďaři
náboženské složení: řeckokatolické a pravoslavné křesťanství
správa
starosta: Zoltan Lenďel
oficiální web: http://www.mukachevo-city.org/
telefonní předvolba: +380 3131
PSČ: 89600

Mukačevo (ukrajinsky Мукачеве (úředně) nebo ukrajinsky Мукачево, rusínsky Мукачoвo, maďarsky Munkács, německy Munkatsch, rusky Мyкaчeвo, slovensky Mukačevo, v jidiš מונקאטש‎‎, rumunsky Munceag) je město, které se rozkládá v údolí řeky Latorica v Zakarpatské oblasti na západě Ukrajiny, v období meziválečné ČSR bylo součástí Podkarpatské Rusi. Mukačevo je administrativním centrem Mukačevského rajónu, který jej obklopuje. Město samo však tvoří samostatnou správní jednotku – Mukačevskou městskou radu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Znak Mukačevo

Kultura a památky[editovat | editovat zdroj]

Hrad Palanok

Mezi nejvýznamnější památky patří hrad Palanok (též Palanka, 9.–16. století), který sehrál důležitou roli v protihabsburských povstáních (17.–18. století) v přilehlém regionu. Dále je zde možné navštívit klášter ze 14. století a dřevěný kostel v ukrajinském stylu z 18. století. Mukačevo bylo též známé poměrně velkou židovskou komunitou, dnes zde ovšem žije méně než 300 Židů.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Toto město má již dvě turistické známky - č. 2 pro hrad Palanok a č. 7 pro radnici + památník Cyrila a Metoděje. Více info (i v češtině) na Turistické známky Ukrajiny.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dnešní Mukačevo je silničním uzlem Zakarpatské oblasti a významnou stanicí na trati spojující Lvov se Slovenskem a Maďarskem. Uvažuje se o výstavbě oblastního mezinárodního letiště na místě bývalého vojenského, jelikož letiště v Užhorodu nemá dobrou polohu (v blízkosti hranic ze Slovenskem) a nemůže se rozvíjet. Průmyslová výroba je zastoupena především potravinářstvím (pivovar, produkce tabáku a vína), textilnictvím, zpracováním dřeva a nábytkářstvím. Výroba lyží a hokejek (továrna Fischer s rakouskými investicemi)[1][2], systémů leteckého řízení a kontrolních systémů (motory, přístroje, generátory, transformátory pro letecký a jiný průmysl - podnik Točprylad). Především díky hradu Palanok, ženskému klášteru a tradičnímu festivalu domácích vin, který se koná pravidelně v lednu, rozvíjí se turistika. Díky dobré geografické poloze na silničním a železničním rozcestí daří se tu velkoobchodu a maloobchodu, a to především kvůli holdingu Barva a stálému trhu Gid (jsou pod kontrolou ukrajinského politika a podnikatele Viktora Balohy). Ovšem po pádu Sovětského svazu řada podniků a továren, zejména obranného průmyslu, zkrachovala a dnes chátrá nebo zanikla. V důsledku růstu nezaměstnanosti ve městě a okolí část práceschopného obyvatelstva odjíždí za práci jinam nebo do zahraničí.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Pohled na město Mukačevo

V roce 1989 v Mukačevu žilo 85 000 obyvatel, při sčítání roku 2001 byl zjištěn počet 82 346 obyvatel, údaje z roku 2004 počet obyvatel uvádí číslo 77 300. Z etnického hlediska je město obýváno především Ukrajinci, případně Rusíny (nejsou na Ukrajině uznáváni jako samostatná menšina), dále je zde relativně četná maďarská minorita, ve městě žije též několik stovek Židů, Němců a Romů.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

  • Mihály Munkácsy (1844-1900), maďarský realistický malíř
  • Rio Preisner (1925–2007), český katolický a konzervativně orientovaný pedagog, básník, filosof, spisovatel, překladatel a teatrolog
  • Ludvík Ráža (1929–2000), český režisér

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Chajim Kugel (1897–1953), sionistický aktivista, československý politik

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hokejkami z Mukačeva strieľajú góly aj v NHL, Pravda.sk, citováno 15. 9. 2013 (slovensky)
  2. Společnost Fischer - struktura, citováno 15. 9. 2013

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]