Helena Zrínská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Helena Zrínská
Narození1643
Ozalj, Chorvatsko
Úmrtí18. února 1703
Nicomedia, Turecko
Místo pohřbeníKatedrála svaté Alžběty v Košicích
DětiFrantišek II. Rákóczi
RodičePetr Zrinský a Anna Kateřina Zrinská
RodZrinští
PříbuzníJan Antonín Zrinský (sourozenec)
József Rákóczi a György Rákóczi (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Helena Zrinská či Zrínská (chorvatsky: Jelena Zrinska, maďarsky: Zrínyi Ilona, 1643, Ozalj, Chorvatsko18. února 1703, Nicomedia, Turecko) byla posledním žijícím členem chorvatského rodu Zrinských, manželkou Františka I. Rákocziho (a po něm Imricha Tökölyho) a matkou Františka II. Rákócziho.

Původ a život[editovat | editovat zdroj]

Helena pocházela ze starého chorvatského rodu Zrinských. V roce 1666 uzavřela manželství s Františkem I. Rákoczim, se kterým měla tři děti: Jiřího (zemřel ještě jako dítě), Julianu a Františka – později známého jako František II. Rákóczi.

Po smrti prvního manžela si udržela správu nad rákocziovským majetkem v Regeci, Makovici a Mukačevu. V roce 1682 se podruhé provdala za vůdce protihabsburského povstání Imricha Tökölyho, a aktivně se do povstání zapojila. Proslavila se svou hrdinskou obranou hradu Mukačevo, který před císařskými vojsky bránila tři roky. Po zradě vlastním tajemníkem a při přesile císařských vojsk byl 14. října 1688 hrad dobyt a zbořen a Helena byla internována v klášteře voršilek ve Vídni. Syn František byl dán do výchovy k jezuitům v Jindřichově Hradci, poté k jezuitům v Praze-Malé Straně. Z vídeňské internace ji po třech letech Tököly vysvobodil výměnou za zajatého generála podplukovníka Donáta Heisslera.

Závěr života[editovat | editovat zdroj]

Poté se svým manželem žila 12 let v tureckém vyhnanství, až do své smrti v roce 1703. Její ostatky byly v roce 1906 převezeny do Košic. Pohřbena je spolu se svým slavným synem Františkem II. Rákóczim v kryptě košické katedrály svaté Alžběty.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Helena Zrínska na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DUCHOŇ, Jozef. František II. Rákoci a jeho Košice. Košice: Interart, 2005. ISBN 80-969169-4-7. Kapitola Rodové korene. (3-5) 
  • Helena Zrínska [online]. Historický kalendár, 18.2.2008, rev. 18.2.2010 [cit. 2010-04-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-22. 

Související články[editovat | editovat zdroj]