Helena Zrínská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Helena Zrínská
Zrinyi ilona.jpg
Narození 1643
Ozalj, Chorvatsko
Úmrtí 18. února 1703
Nicomedia, Turecko
Místo pohřbení Katedrála svaté Alžběty
Děti František II. Rákóczi
Rodiče Petar Zrinski a Katarina Zrinska
Příbuzní Ivan Antun Zrinski (sourozenec)
József Rákóczi a György Rákóczi (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Helena Zrínská (chorvatsky: Jelena Zrinski, maďarsky: Zrínyi Ilona, * 1643, Ozalj, Chorvatsko - † 1703 - Nicomedia, Turecko) byla posledním žijícím členem chorvatského rodu Zrinských, manželkou Františka I. Rákocziho, po jeho smrti manželkou Imricha Tököliho a matkou Františka II. Rákócziho.

Helena pocházela ze starého chorvatského rodu Zrinských. V roce 1666 uzavřela manželství s Františkem I. Rákoczi, se kterým měla tři děti: Juraje (zemřel ještě jako dítě), Julianu a Františka - později známým jako František II. Rákóczi. Po smrti prvního manžela si podržela správu nad rákocziovským majetkem v Regeci, Makovici a Mukačevu. V roce 1682 si vzala za manžela vůdce protihabsburského povstání Imricha Tököliho, a aktivně se do povstání zapojila. Proslavila se svou hrdinskou obranou hradu Mukačevo, který před císařskými vojsky bránila tři roky. Po zradě vlastním tajemníkem a při přesile císařských vojsk byl 14. října 1688 hrad dobyt a zbořen a Helena byla internována v uršulínském klášteře ve Vídni. Z vídeňské internace ji po třech letech Tököly vysvobodil výměnou za zajatého generála podplukovníka Donata Heisslera. Pak žila 12 let se svým manželem v tureckém vyhnanství, až do své smrti v roce (1703). Její ostatky byly v roce 1906 převezeny do Košic. Pohřbena je spolu se svým synem Františkem II. Rákóczim v kryptě košické katedrály svaté Alžběty.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Helena Zrínska na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DUCHOŇ, Jozef. František II. Rákoci a jeho Košice. Košice: Interart, 2005. ISBN 80-969169-4-7. Kapitola Rodové korene. (3-5) 
  • Helena Zrínska [online]. Historický kalendár, 18.2.2008, rev. 18.2.2010 [cit. 2010-04-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-22. 

Související články[editovat | editovat zdroj]