Palanok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letecký pohled na hrad.
Pohled na hrad v jeho ose.

Palanok (ukrajinsky Паланок, maďarsky Munkács vára) je hrad v Mukačevu, v Zakarpatské oblasti Ukrajiny.

Zámek se nachází na jihovýchodním okraji města, na vysokém návrší sopečného původu, které je 408 m dlouhé, 266 m široké a okolní terén převyšuje o 68 metrů. Jeho vrchol, na němž se hrad nachází, má plochu o rozměru 14 000 m². Samotný hrad se dělí na tři části podle jednotlivých nádvoří.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad byl zbudován na základě rozhodnutí uherského krále Bély IV. v 13. století. Uherský panovník tím reagoval na tatarské nájezdy z let 12401241; nový hrad měl sloužit k ochraně východní hranice království. Původní stavbu rozšířil v letech 13961414 kníže z Podolí Teodor Koriatovič. Následujících dvěstě let hrad často měnil svého vlastníka.

Až v roce 1633 jej koupil sedmihradský kníže Jiří I. Rákoczi. Během nadvlády rodu Rákocziů byl hrad postupně rozšiřován a obnovován. V červnu 1682 se zde uskutečnila svatba sedmihradského knížete Imre Thökolyho a Heleny Zrínské. Hrad byl také centrem uherských povstání proti Habsburkům. Ti jej obsadili v roce 1711 a dali do správy rodu Schönbornů. Od roku 1789 až do roku 1896 se zde nacházelo vězení, kde byla umístěna řada politických vězňů, např. Alexandros Ypsilanti (18211823). Vězení bylo uzavřeno při příležitosti výročí 1000. let existence uherského státu[zdroj?]; vláda hrad odkoupila a vezně přesunula do jiných míst.

Od roku 1926 se zde nacházela kasarna československé armády. Roku 1938 je po První vídeňské arbitráži převzala armáda Maďarska. V šedesátých letech 20. století se na zámku nacházela zemědělská škola. V současné době se jedná o turistickou atrakci města. Místnosti hradu slouží jako muzea a galerie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zamek Palanka na polské Wikipedii.