Okres Berehovo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Okres Berehovo
Берегівський район
Okres Berehovo – znak
znak
Okres Berehovo – vlajka
vlajka
Geografie
Poloha v rámci Zakarpatské oblasti
Poloha v rámci Zakarpatské oblasti
Hlavní městoBerehovo
Souřadnice
Rozloha1 460 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel208 420 (2020)
Hustota zalidnění142,8 obyv./km²
Správa regionu
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
Nadřazený celekUkrajina
Druh celkuokres (rajón)
Vznik2020
Oficiální webbereg-rda.gov.ua
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okres Berehovo, též Berehovský rajón (ukrajinsky Берегівський район, Berehivskyj rajon) je správní jednotka na úrovni okresu v Zakarpatské oblasti na Ukrajině.

Okres o rozloze 1 460,2 km² se nachází v rovinaté oblasti u řek Tisa a Latorica podél hranice s Maďarskem. Centrem je Berehovo a přibližně 210 tisíc obyvatel (v roce 2012 před změnou hranic 52 000 obyvatel) žije v jednom ze 105 sídel.[1] Žije zde 68% Maďarů, 24% Ukrajinců a Rusínů, 3,4% Rusů.

Berehovský okres je nejteplejším okresem Zakarpatí a vyhlášený vinařstvím a termálními prameny.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V minulosti patřil okres Rakousku-Uhersku, od jeho rozpadu v roce 1918 až do roku 1938 byl v rámci Podkarpatské Rusi součástí Československa.

Ve dnech 6.11. října 1938 došlo jižně od Berehova ze strany maďarských ozbrojených skupin Szabadcsapatok a Rongyos Gárda k ozbrojenému vojenskému přepadu území Česko-Slovenska s cílem obsadit pohraniční oblast včetně míst Berehovo a Mukačevo.

Ve dnech 5.10. listopadu 1938 byl okres na základě první vídeňské arbitráže postoupen Maďarskému království.V roce 1944 byl spolu s dalším územím Podkarpatské Rusi na základě zfalšovaného referenda pod dohledem sovětských vojsk připojen k Ukrajinské SSR.

Po administrativně-teritoriální reformě v červenci 2020 se připojením části okresu Iršava a celého okresu Vynohradiv rozloha okresu zvýšila z 635 km² na 1 460,2 km² a počet obyvatel vzrostl na téměř 210 tisíc.[1]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Okresem prochází hlavní železniční trati Lvov – Stryj – Čop a jednokolejná železniční trať Baťovo – Korolevo. Vzhledem k blízkosti hranic mají obě tratě smíšený rozchod kolejí. Na trať Baťovo – Korolevo je napojena jedna z větví úzkokolejné (rozchod 750 mm) Boržavské hospodářské dráhy (ukrajinsky Боржавська вузькоколійна залізниця).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Berehovský rajón na slovenské Wikipedii.

  1. a b Закарпатська область - Райони [online]. [cit. 2022-04-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2023-01-27. (ukrajinsky) 
  2. http://zakarpati.cz/rajon/berehovsky.php

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]