Verecký průsmyk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Verecký průsmyk

StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Verecký průsmyk (ukrajinsky Середньоверецький перевал) je jedním z klíčových průsmyků karpatského oblouku, v jeho části mezi Zakarpatskou oblastí a zbytkem Ukrajiny.

Průsmyk se nachází mezi údolími řek Latorica a Opir. Leží v nadmořské výšce 841 metrů. Dnes tudy vede silnice ze Zakarpatské oblasti do Lvova.

Cesta se používala už ve starověku. V roce 895 dorazili údajně[zdroj?] prapředci Maďarů do Karpatské kotliny právě přes Verecský průsmyk. V roce 1241 tudy vtrhla do Uher mongolská armáda během svého vpádu do střední Evropy. Během první světové války v roce 1914 sváděla rakousko-uherská vojska v průsmyku těžké boje s ruskými jednotkami. Během druhé světové války se v okolí průsmyku také vedly těžké boje (dodnes je zde patrné opevnění tzv. Árpádovy linie).

Výhled z Vereckého průsmyku

Průsmyk nabízí výhledy na okolní hřebeny Karpat.

V roce 1896 zde byl postaven památník připomínající příchod Maďarů do vlasti. Památník přežil i Trianonskou dohodu a přičlenění oblasti ČSR. V padesátých letech 20. století byl památník nakonec demontován, horní část obelisku byla později postavena před radnicí v nedaleké obci Tuholka jako pomník sovětským vojákům. V roce 2010 byl obelisk převezen do Maďarska a umístěn v pamětním parku Ópusztaszeri, kde byl v roce 2015 slavnostně otevřen jako zrekonstruovaný.

Kromě něj stojí v průsmyku také ještě památník připomínající karpatskou Síč. Jeho otevření bylo kritizováno polskými politickými představiteli. Stojí zde také památník Pétera Matla z Mukačeva připomínající sedm národů v podobě sedmi kvádrů, které ve svých dějinách překračovaly Karpaty.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vereckei-hágó na maďarské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]