Nikósie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nikósia
Λευκωσία, Lefkoşa
Pohled na město
Pohled na město
Nikósia – vlajka
vlajka
Poloha
Zeměpisné souřadnice
Nadmořská výška 220 m n. m.
Stát Kypr Kypr
distrikt Nikósie
Nikósie
Red pog.png
Nikósie
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 13 569 (2009)
Správa
Nikósie, satelitní pohled na město

Nikósie resp. Lefkósie (řecky Λευκωσία, turecky Lefkoşa) je hlavní a rovněž město Kypru. Je jeho přirozenou metropolí, nacházející se zhruba v centrální části ostrova, rozkládající se na řece Pedios.

Popis města[editovat | editovat zdroj]

Metropole je rozdělena již od roku 1974 na jižní řeckou a severní tureckou část, které jsou od sebe odděleny demilitarizovanou zónou spravovanou Organizací spojených národů, tu lze překročit na dvou hraničních přechodech. Řecká část města, která zabírá jižní, západní a východní stranu Nikósie, má něco přes 200 000 obyvatel, turecký sever města (Severní Nikósie) pak něco přes 84 000 obyvatel. Turecká část města je rovněž metropolí Severokyperské turecké republiky, kterou však uznává pouze Turecko.

V Nikósii sídlí také Kyperská univerzita, která patří mezi nejvýznamnější vzdělávací organizace na ostrově. Mnoho památek ze středověkých časů se nedochovalo, vzhledem k tomu, že Nikósie často střídala své správce a vojenské akce zde způsobovaly v průběhu let znatelné ztráty budov i obyvatelstva. Mezi nejznámější dochované památky patří mešita Selimiye (v tureckokyperské části města), jež vznikla přestavbou gotické katedrály. Mešita tvoří výraznou dominantu města, doplňuje ji historické centrum (také rozdělené na dvě části), které je obehnané masivními středověkými zdmi. Mezinárodní letiště, které bylo otevřeno v první polovině 70. let, je dnes opuštěné, neboť rovněž spadá do oblasti demilitarizované zóny.

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

V Nikósii se narodilo deset olympioniků: Lina Aristodimou, Alekhis Fotiadis, Pavlos Fotiadis, Theodoros Christodoulou, Khristos Kourtellas, Sofia Miaouli, Kyriakos Onisiforou, Khrysanthos Papakhrysanthou, Antonis Petris i Giannos Pipis[1].

Fotky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Olympic Athletes Born in Nicosia, Lefkosia, Cyprus [online]. Sports-Reference.com. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]