Dekelia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Suverénní základnová oblast Dekelia
Eastern Sovereign Base Area
Britská telefonní budka v Dekelii
Britská telefonní budka v Dekelii
Geografie
CIA-Dhekelia.png
Hlavní město Episkopi[1]
Souřadnice
Rozloha 130,8 km²
Časové pásmo +2
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 7 200 (2006)
Hustota zalidnění Parametr "hustota" (nyní s hodnotou "55") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.55 obyv./km²
Jazyk angličtina, řečtina
Správa regionu
Nadřazený celek Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Druh celku zámořské území
Mezinárodní identifikace
Telefonní předvolba 357
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dekelia (anglicky Eastern Sovereign Base Area) je východní část zámořského území Spojeného království Akrotiri a Dekelia. Nachází na jihozápadním pobřeží Kypru mezi městy Larnaka a Famagusta a je z jihu omýváno vodami Larnackého zálivu. Na západě území hraničí s Kyperskou republikou a s Nárazníkovou zónou OSN, na severu se Severokyperskou tureckou republikou a na východě opět s Kyperskou republikou. Část území v okolí Ayios Nikolaos je se zbytkem spojena koridorem, kterým vede silnice a který zároveň tvoří hranici mezi Severokyperskou tureckou republikou na severu a Kyperskou republikou na jihu. Toto území okolo Ayiose Nikolaose ležící západně od Famagusty má pak hranici se Severokyperskou tureckou republikou na severu a Kyperskou republikou na jihu a také s nejvýchodnější částí Nárazníkové zóny OSN.

Na území se skládá z vojenské základny britských ozbrojených sil Ayios Nikolaos a částí distriktů dvanácti vesnic.[2] Správní středisko se nachází v Episkopi, které je součástí Akrotiri a je z něj vykonávána správa celého území Akrotiri a Dekelia.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Dhekelia na polské Wikipedii a Akrotiri and Dhekelia na anglické Wikipedii.

  1. společné hlavní město pro území Akrotiri a Dekelia
  2. Podrobná mapa Akrotiri s vyznačením distriktů jednotlivých vesnic