Dekelia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Suverénní základnová oblast Dekelia
Eastern Sovereign Base Area
Britská telefonní budka v Dekelii
Britská telefonní budka v Dekelii
Geografie
Hlavní městoEpiskopi[1]
Souřadnice
Rozloha130,8 km²
Časové pásmo+2
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel7 200 (2006)
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "55") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.55 obyv./km²
Jazykangličtina, řečtina
Správa regionu
Nadřazený celekSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Druh celkuzámořské území
Mezinárodní identifikace
Telefonní předvolba357
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dekelia (anglicky Eastern Sovereign Base Area) je východní část zámořského území Spojeného království Akrotiri a Dekelia. Nachází na jihozápadním pobřeží Kypru mezi městy Larnaka a Famagusta a je z jihu omýváno vodami Larnackého zálivu. Na západě území hraničí s Kyperskou republikou a s Nárazníkovou zónou OSN, na severu se Severokyperskou tureckou republikou a na východě opět s Kyperskou republikou. Část území v okolí Ayios Nikolaos je se zbytkem spojena koridorem, kterým vede silnice a který zároveň tvoří hranici mezi Severokyperskou tureckou republikou na severu a Kyperskou republikou na jihu. Toto území okolo Ayiose Nikolaose ležící západně od Famagusty má pak hranici se Severokyperskou tureckou republikou na severu a Kyperskou republikou na jihu a také s nejvýchodnější částí Nárazníkové zóny OSN.

Na území se skládá z vojenské základny britských ozbrojených sil Ayios Nikolaos a částí distriktů dvanácti vesnic.[2] Správní středisko se nachází v Episkopi, které je součástí Akrotiri a je z něj vykonávána správa celého území Akrotiri a Dekelia.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Dhekelia na polské Wikipedii a Akrotiri and Dhekelia na anglické Wikipedii.

  1. společné hlavní město pro území Akrotiri a Dekelia
  2. Podrobná mapa Akrotiri s vyznačením distriktů jednotlivých vesnic

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]