Famagusta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Historický střed města

Famagusta (řecky Αμμόχωστος, Ammóchostos; turecky Mağusa) je město na východě Kypru, ve stejnojmenné zátoce. Má okolo 35 000 obyvatel. Od roku 1983 leží na území Severokyperské turecké republiky.

Město bylo založeno ve 4. století př. n. l. pod názvem Arsinoe podle královny Arsinoé II., později bylo díky svým písečným plážím pojmenováno Ammóchostos („skryté v písku“), název byl převeden do latiny jako Famagusta. Rybářská vesnice získala na významu poté, co se sem v 7. století přestěhovali obyvatelé zaniklého města Salamis. Ve městě se nachází řada historických památek, jako je klášter svatého Barnabáše, Othellova věž nebo gotická katedrála, přebudovaná na mešitu Lala Mustafa Paša.

Jižní předměstí Varoša bylo opuštěno za občanské války v roce 1974 a od té doby je hlídají jednotky Organizace spojených národů.

Ve městě sídlí Eastern Mediterranean University, založená v roce 1979. Hlavním zdrojem příjmů pro ekonomiku Famagusty je turistický ruch.

Z města pocházejí fotbalové kluby Anorthosis Famagusta a Nea Salamis Famagusta FC, které od rozdělení Kypru hrají v Larnace, a Mağusa Türk Gücü, účastník severokyperské nejvyšší soutěže.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 35°7′ s. š., 33°57′ v. d.