Larnaka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Larnaka
Λάρνακα
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+2, UTC+3 (Léto)
StátKyprKypr Kypr
distriktLarnaka
Larnaka
Larnaka
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel75 000 (2003)
Správa
StarostaAndreas Louroutziatis
Oficiální webwww.larnaka.org.cy/el/page/home#redirect
Telefonní předvolba+357 24
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Larnaka nebo Larnaca (řecky: Λάρνακα; hovorově také Skala nebo Iskele) je přístavní město na jihovýchodním pobřeží Kypru.

Nachází se zde kyperské hlavní mezinárodní letiště a početná muzea. V roce 2015 zde žilo 84 900 lidí a je to druhý nejdůležitější přístav a důležité turistické středisko. Na západním okraji města se nachází Larnacké solné jezero.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Ve starověku se nazývala nejprve fénicky Kart-Hadašt (Nové Město), později řecky Kition a latinsky Citium.

Koncem bronzové doby tu už stálo významné mykénské obchodní centrum, které dosáhlo největšího rozmachu ve 14. a 13. století před Kr. V 11. století před Kr. bylo zničené. V 9. a 8. století před Kr. to bylo centrum fénického osídlení z Tyru, později dočasné sídlo království Kition.

V 1. století n. l. bylo s Larnakou spojováno založení křesťanského biskupství a dosazení prvního biskupa svatého Lazara z Betánie.

Od 4. století před Kr. nastala helenizace města, bydlel tu například filosof Zenón mladší. Na konci římského období a v byzantském období se město stalo bezvýznamné. Až za vlády Osmanů (1570–1878) nastal nový rozvoj, potom se Larnaka zase změnila na maloměsto a od roku 1974 (rozdělení Kypru na dvě části) opět zaznamenává prudký ekonomický a populační rozvoj.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]