Kilpisjärvi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Silnice E8 do Kilpisjärvi a hora Saana
Pohled z hory Saana na vesnici a jezero Kilpisjärvi

Kilpisjärvi je nejsevernější vesnice oblasti Enontekiö. Nachází se při cestě do norského zálivu Skibotn, těsně před hraničním přechodem.

Silnice skrz Kilpisjärvi je známa jako Cesta čtyř větrů po vydání knihy Neljän tuulen tie od Yrjö Kokko v roce 1947. Byla odpradávna důležitým spojením nejsevernějších oblastí Skandinávie s Botnickým zálivem. Po cestě do vesnice projedete nejvyšším místem finské silniční sítě (Muotkatakka, 566 m n. m.). Prvním stálým obydlím byla chata Sillastupa z počátku 20. století. Ve vesnici se nachází škola pro pár desítek dětí, přívětivé informační centrum, celnice, kancelář finského Lesnického institutu (Finnish Forest Research Institute) a biologická stanice Univerzity v Helsinkách, služby a ubytovací kapacity pro turisty. Elektřina sem byla zavedena až v roce 1981. Souvislá sněhová pokrývka se kolem Kilpisjärvi drží až do května a okolní kopce zdobí sněhová pole často i po celý rok.

V těsné blízkosti, severozápadně nad vesnicí, se tyčí tisícovka Saana (1029 m n. m.), posvátná hora Sámů, na které je ovšem dnes postaven vysílač. Severním směrem 50 km od Kilpisjärvi se nachází nejvyšší finská hora Halti s výškou 1328 m n. m. Vzhledem k poloze spojené s nadmořskou výškou se často i v létě jedná o velmi chladné a nehostinné území. Západním směrem od Kilpisjärvi se až k trojmezí Finska, Švédska a Norska rozprostírá nejstarší chráněná oblast ve Finsku – Iso Malla. Toto území je velmi hornaté, protkané potoky a vodopády.