Luhansk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Luhansk / Lugansk
Луганськ / Луганск
Luhansk collage.jpg
Luhansk / Lugansk – znak
znak
Luhansk / Lugansk – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 102 m n. m.
Stát Ukrajina
Stát Flag of Ukraine.svg Ukrajina (de iure)
Flag of the Lugansk People's Republic (Official).svg Luhanská lidová republika (de facto)
oblast Flag of Luhansk Oblast.png Luhanská (de iure)
Administrativní dělení 4 rajóny (Район): Žovtnevyj, Leninskyj, Kam'janobridskyj, Artemivskyj.
Luhansk / Lugansk na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 257 km²
Počet obyvatel 452 789 (2005)
Hustota zalidnění 1761,8 obyv./km²
Etnické složení Ukrajinci, Rusové
Náboženské složení pravoslavné křesťanství
Správa
Starosta Serhij Kravčenko
Oficiální web www.info.lg.ua
Telefonní předvolba +380-642
PSČ 91000
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luhansk (ukrajinsky Луганськ) či Lugansk (rusky Луганск) je město ležící na východní Ukrajině na soutoku řek Vilchivka a Luhanka, které se nedaleko vlévají do Severního Donce. Luhansk je administrativním centrem průmyslové a převážně ruskojazyčné Luhanské oblasti a zároveň nejvýchodnějším oblastním centrem Ukrajiny. 28. dubna 2014 byla v Luhansku vyhlášena samostatná lidová republika.

Město je druhým největším sídlem Donbasu a centrem 700tisícové aglomerace. Počet obyvatel samotného města je 453 000 (2005); v 90. letech se pohyboval okolo půlmilionové hranice, v posledních letech však s útlumem průmyslu klesl o několik desítek tisíc.

Název a dějiny[editovat | editovat zdroj]

Katedrála svatého Vladimíra byla založena roku 1993 a dostavěna v roce 2006.

Historie města sahá do roku 1795, kdy zde britský průmyslník Charles Gascoigne založil železárny. Luhansk získal status města v roce 1882. Pro svou polohu se stal důležitým průmyslovým centrem východní Evropy, významným odvětvím se stala výroba lokomotiv.

Město bylo v letech 19351958 a dále v letech 19701990 pojmenováno Vorošilovgrad/Vorošylovhrad (Ворошиловград) podle sovětského důstojníka a politika Klimenta Vorošilova, který odsud pocházel. V roce 2006 byl ohlášen nález eneolitického pohřebiště a svatyně, která byla používána ještě v době bronzové a která díky svému pyramidálnímu tvaru vyvolala nejrůznější spekulace o kultuře, která zde sídlila ve 4. tisíciletí př. n. l.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Luhansk je průmyslové město a jedno z hlavních center strojírenství v zemi. Nachází se zde největší evropská lokomotivka Luhanskyj teplovozobudivnyj zavod, jež zaměstnává přes 7000 osob; motorové i elektrické lokomotivy vyrobené v Luhansku jezdí po území celého bývalého Sovětského svazu. Funguje zde několik vysokých škol. Ve městě je zavedena tramvajová (1934) a trolejbusová doprava (1962), velkou část výkonů převzaly v poslední době maršrutky. Luhansk leží na hlavní trati spojující Donbas s jihozápadním Ruskem.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Převažuje Ruská národnost (85.3%) nad ukrajinskou (13.7%). Dále zde žijí Bělorusové, Židé a další malé menšiny. 89 % obyvatel má ruštinu za mateřský jazyk.

Ukrajinská krize[editovat | editovat zdroj]

Během Ukrajinské krize docházelo v Jihovýchodě Ukrajiny k Proruským demonstracím a v Donbasu došlo k ozbrojenému povstání. Byly zde vyhlášeny státy Luganská a Doněcká lidová republika. Luhansk je hlavním městem LLR. [zdroj?]

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]