Záporoží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o městě v Záporožské oblasti na Ukrajině. Další významy jsou uvedeny na stránce Záporoží (rozcestník).
Záporoží
Запоріжжя
pohled na hráz DněproGESu z ostrova Chortycja
pohled na hráz DněproGESu z ostrova Chortycja
Záporoží – znak
znak
Záporoží – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška86 m n. m.
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
OblastZáporožská
Administrativní dělení7 rajónů
Záporoží
Záporoží
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha331 km²
Počet obyvatel741 717 (2018)[1]
Hustota zalidnění2 240,8 obyv./km²
Etnické složeníUkrajinci (70 %), Rusové
Náboženské složeníPravoslavné křesťanství
Správa
StarostaVolodymyr Burjak
Vznik952
Oficiální webwww.meria.zp.ua
Telefonní předvolba+380 612
PSČ69000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Záporoží (ukrajinsky Запоріжжя / Zaporižžja; rusky Запорожье / Zaporožje) je průmyslové a hutnické město ležící na jihovýchodě Ukrajiny, středisko Záporožské oblasti, založené jako vojenská pevnost Alexandrovskaja roku 1770 na počest cara Alexandra. Záporoží je známé jednak svou historií spjatou s kozáky a monumentálním symbolem z dob SSSR, přehradou a elektrárnou na řece Dněpr. Žije zde přibližně 742 tisíc[1] obyvatel.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Kozácká rada na Siči. Diorama v Muzeu Záporožského kozáctva

Název města pochází z kozácké ukrajinštiny za porohy, tj. „za peřejemi“, které ztěžovaly plavbu po Dněpru před vybudováním přehrad (zejm. Kachovské a Dněperské). Dnešní haličskou ukrajinštinou se město jmenuje Záporýžý. Místo bylo osidlováno od středního paleolitu, avšak neklid celé oblasti tzv Divokých Polí bránil trvalejším obydlení. Nejprve byl osídlen ostrov Chortycja: je zde doloženo sídliště Skythů, v 16. století se zde usadili kozáci; založili pověstnou Záporožskou Sič a podnikali odtud výboje zejména proti rozpínavosti polské šlechty. Proslavili se zde kozáčtí vůdci Maksym Zalizňak a Ivan Honta.

V roce 1775 rozprášila Sič Kateřina Veliká. Brzy poté zde vyrostlo nevelké město Aleksandrovsk. Jedněmi z osídlenců byli též pruští mennonité, kteří zde až do ruské revoluce tvořili početnou komunitu. Roku 1873 sem dorazila železnice vedoucí z Moskvy na Krym a město začalo růst. K původnímu názvu Záporoží se vrátilo roku 1921. Tehdy se provinční městečko stalo jedním z ekonomických center Sovětského svazu a začalo závratně růst: vznikla zde obří přehrada a hydroelektrárna Dněproges, rozsáhlé průmyslové komplexy, nová sídliště, tramvajové tratě. Po rozpadu SSSR došlo k útlumu, ze kterého se město nyní vzpamatovává.

V blízkosti města byla nalezena mohyla velkobulharského chána Asparucha (7. století).

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Ve městě žije necelých 800 000 obyvatel, povětšinou ruskojazyčných.

Vývoj počtu obyvatel
1939 1959 1971 1979 1989 2001 2006 2018
289 000 449 000 676 000 791 000 883 909 815 256 794 687 741 717

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Pohled na podnik Zaporižstal z hráze Dněprogesu

Dnešní Záporoží je se svými 800 000 obyvateli 6. největším ukrajinským městem a přes hluboké ekonomické problémy 90. let zůstává centrem těžkého průmyslu. Tvoří i přirozené dopravní, obchodní centrum regionu.

Nejvýraznější stavbou ve městě je obří hráz Dněperské přehrady ze 30. let se slavnou hydroelektrárnou DněproGES. Ta dodává energii několika obřím průmyslovým podnikům:

  • ZaporižStal, metalurgický kombinát
  • ZAZ (AvtoVaz), výrobce proslulého automobilu "Záporožec", nyní dceřiná společnost koncernu Daewoo.
  • Motor-Sič, výrobce letadel Antonov
  • chemické závody

Nedaleko Záporoží (u města Enerhodar) se také nachází jeden z největších a nejmodernějších energetických komplexů Ukrajiny – Záporožská jaderná elektrárna s celkovým instalovaným výkonem 6000 MW. Stavba elektrárny začala v osmdesátých letech a svou koncepcí (šest bloků VVER 1000 s reaktory V 320) se řadí mezi bloky druhé generace.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město je důležitou dopravní křižovatkou; leží na silničním tahu E105 (MoskvaCharkovKrym), hlavní železniční tratě vedou ve směru (1) Synelnykove (– Dnipro / Charkov), (2) MelitopolKrym, (3) NikopolKryvyj Rih, (4) PolohyBerďansk / Donbas. Do Kyjeva, Mariupolu, Charkova a Lvova jezdí několik rychlíků denně, dříve velmi frekventované spojení se Simferopolem a Moskvou přerušila ruská anexe Krymu. Významný je i říční přístav na Dněpru a z místního mezinárodního letiště funguje spojení do několika evropských měst.

Městskou dopravu zajišťují tramvaje (viz Tramvajová doprava v Záporoží), trolejbusy, autobusy a od 90. let také maršrutky.

Kultura, památky, zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Největší přírodní i kulturní památkou je ostrov Chortycja, největší ostrov na Dněpru, se svým členitým terénem a pozůstatky několika kultur, které zde žily. Od r. 1993 je chráněn jako přírodní památka. Kromě vzácné flóry a mnoha archeologických nalezišť je zde především Muzeum záporožského kozáctva, které schraňuje mnoho artefaktů souvisejících se Záporožskou Sičí, Maksymem Zalizňakem, Bohdanem Chmelnyckým, ale i s Kyjevskou Rusí či Skythy nebo také s II. světovou válkou. Od roku 1929 je ve městě divadlo s velmi bohatou a pestrou minulostí, které v současnosti nese název (Запорізький академічний обласний український музикально-драматичний театр імені В. Г. Магара).

Hlavní tepnou Záporoží je Sоbornyj prospekt, který je se svými 11 km jednou z nejdelších ulic v Evropě; vede od hlavního nádraží (Zaporižžja-1) k DněproGESu a slouží také trolejbusové a tramvajové dopravě. V architektuře města převládá socialistický realismus. V budově rekonstruovaného hlavního nádraží můžete obdivovat Repinův obraz „Záporožští kozáci“. Mezi tímto nádražím a břehem Dněpru je od roku 1972 v provozu také dětská železnice o délce 8,6 km.[2]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Dostupné online.
  2. http://www.dzd-ussr.ru/towns/zap/index.html Детские железные дороги – Запорожье

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]