Asparuch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Asparuch
bulharský vládce
Narození640
Úmrtí701 (ve věku 60–61 let)
Dněpr
NástupceTervel
PotomciTervel
OtecKuvrat
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chán Asparuch byl prvním vládcem období první bulharské říše (6811018). Podle byzantských zdrojů byl jedním z pěti synů chána Kuvrata, který na území dnešní Ukrajiny založil stát zvaný Staré Velké Bulharsko.

Příchod do delty Dunaje[editovat | editovat zdroj]

Když se Staré Velké Bulharsko pod nátlakem Chazarů v roce 668 rozpadlo, začal si Asparuch spolu s ostatními bratry hledat místo jinde. S jistotou nemůžeme říct, jestli se Asparuch usídlil někde ještě předtím, než přišel k deltě Dunaje, kde se jeho horda usídlila v jižní Besarábii a severní Dobrudže.

V roce 680 proti nomádům na hranici své říše vytáhl východořímský císař Konstantin IV., ale Asparuchovi Protobulhaři se ubránili a začali postupovat dál na Balkán.

Příchod na Balkán[editovat | editovat zdroj]

Po roce 681 se Asparuch spojil se slovanským obyvatelstvem nazývaným Severi nebo také Sedm slovanských kmenů a začal podnikat výpady do byzantské Thrákie.

Vznik Bulharského státu[editovat | editovat zdroj]

Konstantin IV. se rozhodl uzavřít s Asparuchem dohodu, na základě které Byzantská říše platila každoroční tribut za „ochranu“ (výpalné). To se retrospektivně považuje za uznání Bulharského (Protobulharsko-Slovanského) státu a datum jeho vzniku. Podle pozdější tradice si za hlavní město vybral Plisku v dnešním severovýchodním Bulharsku.

Asparuch ve státě nesl zodpovědnost za zahraničně-politické věci a byl hlavním velitelem armády v dobách válek s Avary, kteří útočili na zem u severozápadní hranice. Co se týkalo bezpečnosti ostatních hraničních přechodů, jižní hranice byla poctivě chráněná jak Slovany, tak i Bulhary v celé její šířce – až k řece Timok. A Trákové, kteří tu před vznikem státu žili, do něj byli připojení.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

Existuje seriál o chánovi.

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Batbajan
Znak z doby nástupu Bulharský chán
681701
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Tervel