Tervel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tervel
Tervel of Bulgaria.jpg
Úmrtí721
Povolánípanovník
ChoťAnastasia of Constantinople
DětiTelerig
RodičeAsparuch
RodDulo
PříbuzníKardam (vnuk)
FunkceBulgarian Khan
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tervel byl bulharský chán, který vládl na počátku 8. století pravděpodobně v letech 695715, ale některé kroniky uvádějí 701718 nebo 700721, mj. to byl nemanželský syn chána Asparucha.

Chán Tervel, socha ve městě Sveti Vlas

Podpora císaři Justiniánovi[editovat | editovat zdroj]

Chronologie jeho vládnutí je nejasná, v byzantských zdrojích se poprvé zmiňuje v roce 704, kdy se na něj obrátil sesazený císař Justinián II. se žádostí o pomoc. V roce 705 Tervelova armáda o síle 15 000 jezdců pomohla Justiniánovi II. opětovně získat trůn, za což Tervel získal mnohé dary, včetně titulu kaisar (lat. caesar), z čehož vznikl pozdější titul car, a olověnou pečeť s nápisem Matko Boží, pomáhej césarovi Tervelovi. Bulharsko také získalo územní ústupky v regionu Zagora v Thrákii, skrz kterou vedly důležité obchodní cesty. Tervel se měl také oženit s Justiniánovou dcerou Anastasií, ale není jisté, zda se tak stalo.

O tři roky později Justinián II. uskutečnil vojenské tažení do zagorského regionu, aby si ho vybojoval zpět, ale v bitvě u Anchiale byl poražen.

Konflikt v Malé Asii[editovat | editovat zdroj]

V roce 711 si Justinián opět vyžádal od Tervela vojenskou podporu proti povstalcům v Malé Asii, ale dostal jen malý kontingent 3 000 vojáků. Justiniána v boji proti Filippikovi zajali a popravili.

Chronologický nesoulad[editovat | editovat zdroj]

Podle některých chronologií Tervel umřel v roce 715, podle byzantského kronikáře Teofana Zpovědníka se však zúčastnil restaurace sesazeného císaře Anastasia II., který nahradil Filippika v roce 718 nebo 719.

Jestliže Tervel žil tak dlouho, musel to být on, kdo v roce 716 uzavřel opětovnou dohodu s byzantským císařem Teodosiem III., která upevnila hranice mezi Bulharskem a Byzantskou říší, potvrdila příslušnost Zagory k Bulharsku stejně jako i každoroční platbu tributu Bulharům. Chán Tervel nazval toto spolužití Byzantské říše a Bulharska vzájemnou výhodnou spoluprací. Musel to být také on, kdo bránil Konstantinopol před nájezdy Arabů, kteří se ho v letech 717–718 podruhé pokoušeli dobýt.

Nutno však uvést i to, že Teofan na jiném místě uvádí jméno bulharského chána, který uzavřel smlouvu v roce 716 jako Kormesios, což je Tervelův pozdější následník Kormesij.

Předchůdce:
Asparuch
Znak z doby nástupu Bulharský chán
701718
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Kormesij

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]