Kardam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Kardam byl v letech 777 - 803 bulharským Kňazem

Kňaz [1] Kardam na trůn nastoupil v době, kdy bylo Bulharsko zmítáno bitvami uvnitř země a boji o trůn. Po nástupu na trůn v roce 777 se Kardam snažil o dvě věci – zachovat mír v zemi a vést boje proti Byzantincům. Boje proti nim začal už Kňaz Asparuch a trvaly celou dobu středověkého Bulharska. Hledal možnosti jak rozšířit území své země na jih a jihozápad, a tak pokračovat v úmyslu Kňaza Asparucha, protože tyto oblasti byli obývány slovanskými kmeny. A Byzantinci je mohli kdykoliv zabrat, a tak bez větších problémů zaútočit na barbarsku zemi – Bulharsko.

Od roku 779 začalo úspěšné období vítězství v bitvách. V tom roce Kňaz Kardam Byzantince porazil v bitvě u řeky Struma a místní slovanské kmeny ho tu přijali spolu i s jeho vojskem. Později v roce 796 doslova rozbil armádu svých východních sousedů u města Markela ve východní Trákii. Nejlepší byzantští velitelé byli zabiti: „Bulhaři ovládli část armády Byzantinců, sebrali si zlato, koně a carské konvoje se sluhama.“ napsal do kroniky byzantský kronikář Teofan Zpovědník.

Car Konstantin VI. se poníženě vrátil do Konstantinopolu. Podepsal mírovou smlouvu, ve které se zavázal, že bude Bulharům platit roční daň. Později se však pokusil tento závazek ignorovat, ale neúspěšně. Kňaz Kardam mu poslal upozornění: „Splň si svou povinnost a zaplať daň, nebo ti napadnem Trákii!“.

Poslední rok života přežil Kňaz Kardam v pokoji, šťastný, že spojil moc státu se svou mocí. Byl prvním panovníkem v druhé polovině 8. století, který na deset let zabezpečil Bulharsku mír a rozvoj.

Předchůdce:
Telerig
Znak z doby nástupu Bulharský Kňaz
777803
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Krum
  • http://www.kroraina.com/pliska/pl_1.html ""Kanasubigi Omortag is by God ruler of the land he was born in. Living in the camp of Pliska, he built a small camp on (the river of) Ticha and moved his army there against Greeks and Slavs"