Konstantin IV.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Konstantin IV.
Narození652
Konstantinopol
Úmrtí10. července 685 (ve věku 32–33 let)
Konstantinopol
Pohřbenkostel svatých Apoštolů
PotomciJustinián II. a Heraclius
OtecKonstans II.
MatkaFausta
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konstantin IV. Pogonatos (Κωνσταντίνος Δ' ο Πωγώνατος, asi 65214. září 685) byl byzantský císař, který vládl v letech 668685 a který své říši navrátil vnitřní a vnější stabilitu.

Konstantin byl jmenován spoluvladařem císaře Konstanta II. již roku 654. Po jeho zavraždění se sám stal císařem. Největším nebezpečím pro říši byli Arabové, kteří poslali flotilu, jež měla roku 674 napadnout Konstantinopol. Zatímco se Konstantin věnoval tomuto nebezpečí, napadli Slované Soluň. Konstantinopol dokázala náporu Arabů vzdorovat až do roku 678, kdy bylo zničeno arabské loďstvo s pomocí řeckého ohně. Arabové se museli stáhnout, zároveň byli poraženi na souši v Anatolii. Konstantin uzavřel s Araby mírovou smlouvu, která byla roku 685 obnovena.

Roku 680 Konstantin svolal Třetí konstantinopolský koncil, který znovu potvrdil rozhodnutí Chalkedonského koncilu z roku 451. Tento ekumenický koncil se vypořádal s monotheletismem, většina monotheletistů v té době však již byla pod arabskou nadvládou. Výsledek koncilu vedl také k usmíření křesťanského Východu se Západem reprezentovaným především papežstvím.

Konstantin byl roku 681 donucen uznat bulharskou říši, poté co byl roku 680 poražen v bitvě. Spolu s Konstantinem vládli jeho bratři Herakleios a Tiberios, kteří byli na žádost lidu korunováni, avšak byli zmrzačeni, aby se nemohli ujmout vlády. Tento čin zaručil nástupnictví Justiniána II. Konstantin zemřel na úplavici roku 685.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]