Kachovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kachovka
Каховка
Pomník Tačanka (1967)
Pomník Tačanka (1967)
Kachovka – znak
znak
Kachovka – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška29 m n. m.
Časové pásmoUTC+2
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
OblastChersonská
RajónKachovský
Kachovka
Kachovka
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha38,3 km²
Počet obyvatel34 749 (2022)
Hustota zalidnění907,3 obyv./km²
Správa
StarostaAndrej Djačenko (Андрій Дяченко)
Vznik1791
Oficiální webkakhovka.ks.ua
Adresa obecního úřaduвул. К. Маркса 103
74800 м. Каховка
Telefonní předvolba5536
PSČ74800
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kachovka (ukrajinsky Каховка) je město v Chersonské oblasti na Ukrajině. V roce 2022 žilo v Kachovce přes 34 tisíc obyvatel.[1]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Město leží na levém břehu Kachovské přehrady na Dněpru naproti Beryslavu; zhruba 71 kilometrů na východ od Chersonu. S Beryslavem je Kachovka nejblíže spojena mostem vedoucím ze západně ležící Nové Kachovky, nejbližší další mosty jsou v Chersonu respektive v Záporoží. Přes most v Nové Kachovce vede evropská silnice E58, která pak prochází jižně od Kachovky.

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

Město se skládá z pěti místních částí: Korobky (Kоробки), Malokachovka (Малокаховка), Rozdolne (Роздольне), Čornomorivka (Чорноморівка) a Vilna Ukrajina.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Preobraženský chrám

Kachovku jako pevnost v roce 1492 založil chán Mengli I. Geraj a připojil její území ke Krymskému chanátu. Během rusko-turecké války v roce 1695 pevnost poprvé dobyli Moskvané, vedení ruským generálem Šeremetěvem, za účasti záporožských kozáků, a začalo se rozrůstat její slovanské osídlení. V roce 1771 bylo městečko zvané Šagingirejskoje (Шагингирейское) obehnáno hradbami. V roce 1783 bylo kolem centra bývalé turecké pevnosti Islam-Kermen založeno město, mělo pravoslavný Preobraženský chrám a dvě synagogy. V dobách carského Ruska byla Kachovka důležitým říčním přístavem a obchodním centrem.

Za ruské občanské války v letech 1917-1920 zde probíhaly těžké boje mezi bělogvardějci, vedenými generálem Wrangelem a Rudou armádou. Na památku 50. výročí byl v roce 1967 postaven bronzový pomník sovětskému jezdectvu Legendární Tačanka, který je dosud dominantou města. V roce 1938 Kachovka získala sovětská městská práva.

30. srpna 1941 město obsadil německý wehrmacht v rámci operace Barbarossa. Fašisté zde zřídili věznici a zlikvidovali židovské obyvatelstvo. K vítězství Velké vlastenecké války po invazi 4. ukrajinského frontu přispělo v okolí Kachovky také silné partyzánské hnutí. Město bylo osvobozeno 4. listopadu 1943.[2]

Dům ve Frunzeho čtvrti

V letech 1947-1956 byla na Dněpru zbudována důležitá vodní elektrárna, která zásobuje elektřinou velké území Chersonské oblasti. Zároveň byly zbudovány konzervárny a obytná čtvrť Michaila Frunzeho (kolonie je nyní chráněnou památkou).

V roce 1991 získala Kachovka významné hospodářské postavení v samostatné Ukrajině. V roce 1996 zde švédští podnikatelé z dosavadní potravinářské továrny vytvořili moderní zemědělsko-hospodářský komplex Čumak (Чумак).

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února roku 2022 je město okupováno Ruskou federací.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Asteroid[editovat | editovat zdroj]

  • Po městě byl pojmenován asteroid.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kachowka na německé Wikipedii.

  1. Населення та міграція. ukrstat.gov.ua [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné online. 
  2. KOLEKTIV AUTORŮ. Malá zemepisná encyklopedia ZSSR. 1. vyd. Bratislava: Obzor, 1977. 856 s. S. 315. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]