Čerkasy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čerkasy
Черкаси
Черкаси.jpg
Čerkasy – znak
znak
Čerkasy – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 94 m n. m.
Stát Ukrajina Ukrajina
Oblast Flag of Cherkasy Oblast.svg Čerkaská
Administrativní dělení město tvoří samostatný okres (Район).
Čerkasy
Čerkasy
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 69,08 km²
Počet obyvatel 292 131 (2006)
Hustota zalidnění 4 228,9 obyv./km²
Etnické složení Ukrajinci, Rusové
Náboženské složení Pravoslavné křesťanství
Správa
Starosta Serhij Odaryč
Vznik 1284
Oficiální web www.ckrada.com
Telefonní předvolba +380-472
PSČ 18000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čerkasy (ukrajinsky Черкаси, rusky Черкассы / Čerkassy) je město na střední Ukrajině, zhruba 200 km od Kyjeva. Leží v rovině na pravém břehu středního toku Dněpru. Čerkasy jsou administrativním, kulturním a ekonomickým centrem Čerkaské oblasti. V roce 2006 zde žilo 292 000 obyvatel, převážně Ukrajinců. Narodili se zde Mojsej Urickij a Georgij Pjatakov.Čerkasy se nachzí na pravém břehu řeky Dněpr, součastí cesty přes řeku je největší most na Ukrajině ,který spolu s několika přehradami tvoří cestu přes Dněpr dlouhou kolem 12 km.[zdroj?]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Městečko bylo založeno v XIII. století na územi Kijevské Rusi. Od XIV. století se nacházelo v hranicích Litevského Velkoknížectví[1], v roce 1569 se stalo také častí Polského královstvi. V XVIIst městečko přežilo hodně kozackých povstáni a valek a v roku 1679 po přesidleni časti obyvatel na levý břeh město zůstalo skoro zničené. V 1791 Čerkasy obdrželi magdeburské pravo.Po druhem rozděleni Polska v roce 1793 se město stalo součastí Kijevské gubernie Rosijské Řiše.

Počet obyvatel se v roce 1883 byl 15.7 tis. a v 1897 už 26.6 tis. Po revoluci roku 1917a občanské valce se město stalo časti Ukrajinské sovětské socialistické republiky.Od roku 1954 město je centrem Čerkaské  oblasti.Od tohoto okamžiku až po vyhlašení nezavislosti Ukrajiny probihal největší rozvoj města a byli postaveny nejdůležitější průmyslove podniky města,napřiklad chemický zavod AZOT ,objevila se tři nová velká sidliště a počet obyvatel vzrostl k teměř 300 000 lidi.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Kvůli druhé světové válce a zatopení větší časti pobřežního dněprovského území se stará část města nedochovala do našich dní. Známými památkami v tomto městě jsou napřiklad Vrchol Slávy s pomníkem “Rodina-Mat” a chrám Svatého Michala a také jediný  budhistický chrám na Ukrajině .

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ve měste se nachází železniční stanice ,řiční přistav ,malé letiště,dvě autobusová nádraží.


Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cherkasy city, Ukraine

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]