Čerkasy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čerkasy
Черкаси
Черкаси.jpg
Čerkasy – znak
znak
Čerkasy – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 94 m n. m.
Stát UkrajinaUkrajina Ukrajina
Oblast Čerkaská
Administrativní dělení město tvoří samostatný okres (Район).
Čerkasy
Čerkasy
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 69,08 km²
Počet obyvatel 276 360 (2019)
Hustota zalidnění 4 000,6 obyv./km²
Etnické složení Ukrajinci, Rusové
Náboženské složení Pravoslavné křesťanství
Správa
Starosta Serhij Odaryč
Vznik 1284
Oficiální web www.ckrada.com
Telefonní předvolba +380-472
PSČ 18000
Označení vozidel CA a IА / 24
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čerkasy (ukrajinsky Черкаси, rusky Черкассы / Čerkassy) je město na střední Ukrajině, zhruba 200 km od Kyjeva. Leží na pravém břehu středního toku Dněpru. Čerkasy jsou administrativním, kulturním a ekonomickým centrem Čerkaské oblasti. Ve městě žije přibližně 276 tisíc, převážně Ukrajinců. Narodili se zde Mojsej Urickij a Georgij Pjatakov.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Městečko bylo založeno v XIII. století na území Kyjevské Rusi. Od XIV. století se nacházelo v hranicích Litevského velkoknížectví[1], v roce 1569 se stalo také častí Polského království. V XVII. st. městečko přežilo hodně kozáckých povstání a válek a roku 1679 po přesídleni části obyvatel na levý břeh město zůstalo skoro zničené. V 1791 Čerkasy obdržely magdeburské právo. Po druhém rozdělení Polska v roce 1793 se město stalo součástí Kyjevské gubernie Ruského impéria.

Počet obyvatel v roce 1883 byl 15,7 tisíc a v roce 1897 už 26,6 tisíc. Po revoluci roku 1917 a občanské válce se město stalo částí Ukrajinské sovětské socialistické republiky. Od roku 1954 je město centrem Čerkaské oblasti. Od tohoto okamžiku až po vyhlášení nezávislosti Ukrajiny probíhal největší rozvoj města a byly postaveny nejdůležitější průmyslové podniky města, například chemický závod AZOT. Objevila se tři nová velká sídliště a počet obyvatel vzrostl na téměř 300 tisíc.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Kvůli druhé světové válce a zatopení větší části pobřežního dněprovského území se stará část města nedochovala do našich dní. Známými památkami v tomto městě jsou například Vrchol Slávy s pomníkem „Rodina-Mat“, chrám Svatého Michala a také jediný buddhistický chrám na Ukrajině.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází železniční stanice, říční přístav, malé letiště a dvě autobusová nádraží. Součástí cesty přes řeku je nejdelší most na Ukrajině, který spolu s několika přehradami tvoří přejezd přes Dněpr dlouhý přibližně 12 km.[zdroj?]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]