Mojsej Urickij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mojsej Urickij
Моисей Урицкий.jpg
Narození 2.jul. / 14. ledna 1873greg.
Čerkasy
Úmrtí 30. srpna 1918 (ve věku 45 let)
Petrohrad
Alma mater Právnická fakulta Kyjevské univerzity
Povolání politik
Politické strany Bolševik
Komunistická strana Sovětského svazu
Funkce Člen ruské konstituční rady
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moisej Solomonovič Urickij (rusky Мойсей Соломонович Уриский, 2. lednajul./ 14. ledna 1873greg., Čerkassy, Ruské impérium30. srpna 1918 Petrohrad, Rusko) byl ruský politik židovského původu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v židovské rodině. Jeho otec, povoláním obchodník, zemřel když byl Mojsej malý a matka se o něho musela starat sama.

Revolucionář[editovat | editovat zdroj]

Urickij studoval práva na Kyjevské univerzitě. Během studií se připojil k Ruské sociálně demokratické dělnické straně a organizoval distribuci politické literatury. V roce 1897 byl zatčen a vyhnán z univerzity. Po propuštění se stal členem tzv. židovského Bundu.

V roce 1903 se Urickij připojil k menševikům. Roku 1914 emigroval do Francie a přispíval do novin Naše slovo. Zpět do Ruska se vrátil v roce 1917, kdy se stal členem skupiny Mežrajonců.

Politik[editovat | editovat zdroj]

Několik měsíců před říjnovou revolucí přestoupil Urickij k bolševikům. Po revoluci se stal vůdcem Petrohradské Čeky. Stal se tak odpovědným za stíhání šlechty, armádních carských důstojníků a věřících.

Dne 30. srpna 1918 byl Urickij zavražděn básníkem a členem strany eserů Leonidem Kannegiserem. Ten samý den provedla Eserka Fanny Kaplanová atentát na Lenina. Po Leninově zotavení byla rozpoutána vlna poprav a mučení, známá jako Rudý teror.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Moisei Uritsky na anglické Wikipedii.