Mojsej Urickij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Mojsej Urickij
Моисей Урицкий.jpg
Narození 2.jul. / 14. ledna 1873greg.
Čerkasy
Úmrtí 30. srpna 1918 (ve věku 45 let)
Petrohrad
Alma mater Kyjevská univerzita
Politické strany Bolševik
Komunistická strana Sovětského svazu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moisej Solomonovič Urickij (rusky Мойсей Соломонович Уриский, 2. lednajul./ 14. ledna 1873greg., Čerkassy, Ruské impérium30. srpna 1918 Petrohrad, Rusko) byl ruský politik židovského původu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v židovské rodině. Jeho otec, povoláním obchodník, zemřel když byl Mojsej malý a matka se o něho musela starat sama.

Revolucionář[editovat | editovat zdroj]

Urickij studoval práva na Kyjevské univerzitě. Během studií se připojil k Ruské sociálně demokratické dělnické straně a organizoval distribuci politické literatury. V roce 1897 byl zatčen a vyhnán z univerzity. Po propuštění se stal členem tzv. židovského Bundu.

V roce 1903 se Urickij připojil k menševikům. Roku 1914 emigroval do Francie a přispíval do novin Naše slovo. Zpět do Ruska se vrátil v roce 1917, kdy se stal členem skupiny Mežrajonců.

Politik[editovat | editovat zdroj]

Několik měsíců před říjnovou revolucí přestoupil Urickij k bolševikům. Po revoluci se stal vůdcem Petrohradské Čeky. Stal se tak odpovědným za stíhání šlechty, armádních carských důstojníků a věřících.

Dne 30. srpna 1918 byl Urickij zavražděn básníkem a členem strany eserů Leonidem Kannegiserem. Ten samý den provedla Eserka Fanny Kaplanová atentát na Lenina. Po Leninově zotavení byla rozpoutána vlna poprav a mučení, známá jako Rudý teror.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Moisei Uritsky na anglické Wikipedii.