Donbas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Donbas
Донбас
Geografie
Donbas na mapě Ukrajiny
Donbas na mapě Ukrajiny
Hlavní město Doněck
Souřadnice
Obyvatelstvo
Jazyk ruština, ukrajinština
Národnostní složení Rusové, Ukrajinci
Náboženství pravoslaví
Správa regionu
Nadřazený celek

Ukrajina Ukrajina (oficiálně)

War Flag of Novorussia.svg Nové Rusko[pozn. 1]

Doněcká uhelná pánev (ukrajinsky Донецький вугільний басейн; rusky Донецкий угольный бассейн) neboli Donbas (ukr. Донбас; rus. ДонбассDonbass) je rozsáhlý těžebníprůmyslový region na východní Ukrajině. Název je odvozen od řeky Doněc, přítoku Donu. Žije zde přes 8 milionů lidí, z nichž poměrně významnou menšinu tvoří etničtí Rusové; převládajícím jazykem je zde ruština.

Poloha, geografie a geologie[editovat | editovat zdroj]

Vlajka Doněcké oblasti naznačuje podzemní nerostné bohatství.

Donbas zahrnuje dnešní Doněckou a Luhanskou oblast, východní část Dněpropetrovské oblasti (okolí Pavlohradu) a také západní část Rostovské oblasti náležící k Ruské federaci. Na jihu zasahuje k Azovskému moři. Největším městem a centrem Donbasu, který je jednou z největších evropských aglomerací, je Doněck (1 milion obyvatel). Další velká města jsou Luhansk/rusky Lugansk (450 000), azovský přístav Mariupol (480 000), dále Makijivka/Makejevka (373 000), Horlivka/Gorlovka (275 000) a také ruské město Šachty (234 000) a jeho okolí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První stálá osídlení v regionu založili donští kozáci.[1] Historie oblasti sahá do 17. století, kdy byla objevena rozsáhlá solná ložiska. Solné doly jsou dodnes v provozu a tamní sůl se vyváží i do Česka.

Rozsáhlá uhelná ložiska byla objevena v 18. století, což zapříčinilo výrazný rozvoj průmyslu až do první poloviny 20. století, kdy tomuto území připadla velká role v rámci industrializace Sovětského svazu nařízené Josifem Vissarionovičem Stalinem.

Proruská demonstrace v Doněcku, 8. března 2014

Místní horníci se zapsali do historie v roce 1941, kdy byla zformována 383. hornická střelecká divize složená výhradně z místních horníků. Tato divize nejprve v roce 1941 neúspěšně bránila Doněck před nacisty, poté ho v roce 1943 dobyla zpět a v roce 1945 se zúčastnila bitvy o Berlín.

Ukrajinské síly operující na území Donbasu, březen 2015

V roce 2014 vypukly v této silně rusifikované oblasti proruské nepokoje proti nové centrální ukrajinské vládě, které vyvrcholily vyhlášením tzv. Doněcké lidové republikyLuhanské lidové republiky v dosavadních dvou administrativních oblastech Donbasu. Posléze bylo 24. května 2014 ohlášeno sloučení těchto mezinárodně neuznaných republik do státu "Nové Rusko", který má navázat na tradici rozsáhlého stejnojmenného území, které bylo součástí bývalého Ruského impéria.

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

  • těžba uhlí, železa, manganu; hutnictví aj.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Mezinárodně neuznaná konfederace dvou separatistických republik vyhlášená 24. května 2014 na území Ukrajiny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. "Historical Dictionary of Ukraine". Ivan Katchanovski, Zenon E. Kohut, Bohdan Y. Nebesio, Myroslav Yurkevich (2013). pp.135-136. ISBN 081087847X

Související články[editovat | editovat zdroj]