Levobřežní Ukrajina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žlutě

Levobřežní Ukrajina (ukrajinsky Лівобережна Україна) je označení části ukrajinského území na levém břehu Dněpru, které se na Perejaslavské radě či Perejaslavské dohodě - setkání kozáckého shromáždění vedené hejtmanem Bohdanem Chmelnickým a zástupci ruského cara Alexeje Michajloviče roku 1654 v Perejaslavi - dohodlo na připojení levobřežní Ukrajiny k carskému Rusku. Rok 1654 je tak považován za datum připojení Levobřežní Ukrajiny k Rusku. Po andrušovském míru (1667) mezi Polskem a Ruskem byla Levobřežní Ukrajina potvrzena mírovou smlouvou jako součást Rusi, zatímco Pravobřežní Ukrajina zůstala součástí Republiky obou národů (Rzeczpospolita).

Termín neoznačuje veškeré současné ukrajinské území na východ od Dněpru, neboť jeho dolní tok a Krym (později „Nová Rus“) byl tehdy vazalským územím Osmanské říše. Levobřežní Ukrajinu tvořily dnešní Černihivská, Sumská a Poltavská oblast a části Kyjevské, Čerkaské a Dněpropetrovské oblasti.

Díky své přechodné autonomii v rámci Ruského impéria v podobě kozáckého hetmanátu bývá levobřežní Ukrajina zvána také Hetmanščyna.