Přeskočit na obsah

Slobodská Ukrajina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Slobodská Ukrajina (oranžově) na mapě dnešní Ukrajiny

Slobodská Ukrajina (ukrajinsky Слобiдська Україна, Слобожанщина Slobidska Ukrajina, Slobožanščyna; rusky Слободская Украина, Слобожанщина Slobodskaja Ukraina, Slobožanščina) byla pohraniční oblast Ruského carství, která se v 17.18. století nacházela na území dnešní Charkovské, Voroněžské, Sumské, Belgorodské a části Doněcké, Luhanské, Kurské oblasti. Slovo sloboda (česky „svoboda“) bylo označení pro pohraniční vesnice, které byly osvobozeny od carských daní výměnou za stráž hranic před nájezdy Tatarů z jižních stepí.[1] (Srovnej např. české Lhoty, jejichž osadníci bývali na určitou dobu, obvykle dvacetiletí, osvobozeni od daní.)

Od druhé poloviny 16. století byla Slobodská Ukrajina postupně osidlována donskými a záporožskými kozáky (později byli tito kozáci nazýváni slobodskými kozáky), kteří v období protipolského povstání Bohdana Chmelnického prchali před útlakem polské šlechty z území současné Ukrajiny, v té době součásti polsko-litevské Republiky obou národů.

V roce 1765 byla na jejím území v rámci Ruského impéria vytvořena Slobodo-ukrajinská gubernie. Po některých nových administrativně-teritoriálních změnách byla v roce 1835 zlikvidována sloboda-ukrajinská provincie. Většina jeho území (jižní část) pak přejmenovaná na Charkovskou gubernii, menší severní část se stala součástí Voroněžské a Kurské provincie.

Administrativně-územní členění nové Ukrajinské první republiky (1917 - 1921) pokrývalo téměř celé území Slobodské Ukrajiny, vznikly tyto celky: Podonnia, Charkov, Slobidshchyna, Doněcká oblast. Rozdělení Slobidské Ukrajiny během Ruské říše na Charkovskou oblast na Ukrajině a oblast Severní Slobozhanshchyna se pod sovětskou vládou ještě více zakořenilo, Severní Slobozhanshchyna se nestala součástí SSSR, ale RSFSR. Během hladomoru v roce 1932 bylo mnoho Ukrajinců vysídleno a nahrazeno obyvateli ze severních částí Ruska. Vzhledem k tomu, že bylo toto území darováno Rusku (další byl mimo jiné Krasnodarský kraj), jako část kompenzace za odebrané území byl SSSR darován Krym. Po osamostatnění se Ukrajiny od SSSR v roce 1992 nebylo o navrácení území jednáno (ani z jedné strany nově vzniklých států), a tím zůstalo Rusku.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Slobodná Ukrajina na slovenské Wikipedii.

  1. ВЛИЯНИЕ ОБРАЗОВАНИЯ НА СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКОЕ РАЗВИТИЕ ТЕРРИТОРИЙ В XI-XVII ВЕКАХ. Труды Института системного анализа Российской академии наук. 2018-09-25. Dostupné online [cit. 2021-04-14]. ISSN 2079-0279. DOI 10.14357/20790279180306. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Слюсарський А. Г.: Слобiдська Украiна. icторичний нарис. XVII-XVIII ст., Xapкiв, 1954.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]