Severní Doněc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Severní Doněc
Се́верский Доне́ц
Сі́верський Доне́ць
Severní Doněc u Šypylivky, Luhanská oblast
Severní Doněc u Šypylivky, Luhanská oblast
Základní informace
Délka toku1053 km
Plocha povodí98 900 km²
Průměrný průtok200 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
RuskoRusko Rusko (Bělgorodská oblast), UkrajinaUkrajina Ukrajina (Charkovská, Doněcká, Luhanská oblast), RuskoRusko Rusko (Rostovská oblast)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Azovské moře, Don
Povodí řek Don a Severní Doněc
Povodí řek Don a Severní Doněc
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Severní nebo řidčeji Severský Doněc, též zkráceně Doněc, Donec (rusky Северский Донец [Severskij Doněc], ukrajinsky Сіверський Донець (Siverskyj Donec) je řeka, jejíž pramen (Bělgorodská oblast) i ústí (Rostovská oblast) leží v jihozápadním Rusku, nejdelší část toku však leží na Ukrajině (Charkovská, Doněcká, Luhanská oblast). Je 1053 km dlouhá. Povodí má rozlohu 98 900 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Na horním toku nad městem Bělgorodem je řeka přehrazena hrázemi a je v podstatě tvořena kaskádou přehrad. Níže byla postavena Pečeněžská přehrada, jež má rozlohu 86 km² a zásobuje vodou město Charkov. Pod ní se říční údolí rozšiřuje a v říční nivě se nachází řada starých ramen. U Doněcku teče řeka v úzké dolině a nedaleko ústí se rozděluje na tři ramena. Ústí jako největší přítok zprava do Donu, jenž patří do úmoří Azovského moře.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou převážně sněhové srážky. Průměrný průtok vody ve vzdálenosti 119 km od ústí činí 159 m³/s. Zamrzá v prosinci až v lednu, někdy až na začátku února a rozmrzá na konci až na začátku dubna. Od února do dubna dosahuje nejvyšších vodních stavů.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava je možná v délce 222 km do města Doněck. Řeka dala název Donbasu, těžební a průmyslové oblasti na východní Ukrajině. Větší města na řece jsou Bělgorod (Rusko), na Ukrajině pak Čuhujiv, Izjum, Svjatohirsk, Rubižne, Lysyčansk, Sjevjerodoneck, Sčasťje, opět v Rusku Doněck, Kamensk-Šachtinskij, Bělaja Kalitva. V ústí leží přístav Usť-Doněck. U vesnice Rajgorodok se od řeky odpojuje přivaděč Severní Doněc – Donbas o délce 130 km.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]